Mszą w intencji mieszkańców miasta i koncertem grupy Pectus zakończą się w sobotę wieczorem w Białymstoku Dni Patronalne, których celem jest przybliżanie postaci patrona miasta, błogosławionego ks. Michała Sopoćki, spowiednika w Wilnie św. siostry Faustyny Kowalskiej. Obydwoje są nazywani orędownikami Miłosierdzia Bożego.
Ks. Michał Sopoćko, który w latach 1947-1975 mieszkał i pracował w Białymstoku - w tym mieście też zmarł - jest patronem miasta od 2016 r. Taką decyzją podjęła wówczas Rada Miasta.
Dni patronalne organizowane są co roku przez Archidiecezję Białostocką i miasto Białystok we wrześniu przy okazji kolejnych rocznic beatyfikacji ks. Sopoćki. Upamiętniają i przybliżają tę postać mieszkańcom.
Ks. Michał Sopoćko był beatyfikowany w Białymstoku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego 28 września 2008 r. W sobotę przypada jedenasta rocznica tego wydarzenia. W tym sanktuarium znajdują się doczesne szczątki błogosławionego ks. Michała, które po beatyfikacją są relikwiami błogosławionego i stąd są rozsyłane na cały świat.
Na tegoroczne dni patronalne, wydawnictwo Św. Jerzego (wydawnictwo Archidiecezji Białostockiej) wydało album pt. "Takiego Go pamiętam" - czyli zapis wspomnień 25 różnych osób, które spotkały na swojej drodze życiowej ks. Sopoćkę. Publikacja, której wydanie wsparło miasto Białystok - jest wzbogacone o zdjęcia z życia ks. Sopoćki, ale też miejsc w Białymstoku związanych z jego osobą.
Katarzyna Kakowska-Maksimowicz z Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej powiedziała PAP, że wiele wiadomo o życiu ks. Sopoćki, o tym gdzie był, co robił, czym się zajmował, a główna wartość albumu ze wspomnieniami jest taka, że pokazują one jakim ks. Sopoćko był człowiekiem, osobą dla której - jak powiedziała - "być dla innych zawsze znaczyło więcej niż mieć".
W albumie ks. Sopoćkę wspominają duchowni, ale też osoby świeckie. Dodała, że we wspomnieniach widać osobę księdza jako "spowiednika, kapłana, wykładowcę, katechetę, ale też przyjaciela, sąsiada, pacjenta, a nawet wujka". Kakowska-Maksimowicz dodała, że wiele z tych relacji to informacje zupełnie nowe, niektóre bardzo wzruszające.
W sobotę po południu ogłoszono laureatów nagrody "Michały" im. ks. Michała Sopoćki przyznawanej przez miesięcznik Archidiecezji Białostockiej "Drogi Miłosierdzia". Nagrodę w kategorii: świadek miłosierdzia Bożego w świecie otrzymała delegatura Jezusa Miłosiernego w Korei Południowej prowadzona przez Pallotynów. W kategorii: propagator tradycji i kultury polskiej na kresach uhonorowano Tadeusza Romanowskiego i Wspólnotę Miłosierdzia Bożego w Solecznikach na Litwie.
W kategorii: pełniący dzieła miłosierdzia nagrodzono siostrę Michaelę Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego oraz Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Kilka dni temu nagrodę w kategorii: apostoł miłosierdzia przekazano kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ amac/