Muzeum Auschwitz wyłoniło wykonawcę gruntownej konserwacji i naprawy zabytkowej wieży wartowniczej w byłym niemieckim KL Auschwitz II-Birkenau, której konstrukcja została naruszona wiosną br. przez wichurę. Koszt prac wyniesie 276 tys. zł.
Muzeum w dokumentacji przetargowej podało, że firma, z którą podpisze umowę, będzie miała czas na wywiązanie się z prac do drugiej połowy czerwca przyszłego roku.
Konstrukcja wieży została naruszona podczas wichury w marcu br. Obiekt, położony w południowo-wschodnim rogu ogrodzenia dawnego obozu, odchylił się od pionu. Aby nie uległ zniszczeniu został podstemplowany. Później jego konstrukcja została gruntownie zbadana. Opracowany został plan niezbędnych prac naprawczych i konserwatorskich.
Z uwagi na stan techniczny wieża została zdemontowana. Drewniane elementy zostały zinwentaryzowane, oznaczone, wstępnie oczyszczone i zmagazynowane. Elementy posadowienia wraz z posadzką zostały zabezpieczone przed wpływem opadów atmosferycznych na miejscu.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/