Spotkania z pisarzami i panele dyskusyjne znalazły się w programie festiwalu Brunona Schulza, który w niedzielę rozpocznie się we Wrocławiu. W tym roku motywem przewodnim festiwalowych spotkań będzie fenomen elit.
Ósma edycja odbywającego się w stolicy Dolnego Śląska festiwalu nie jest wyłącznie poświęcona postaci autora "Sklepów cynamonowych", lecz traktuje Schulza jako symbol łączenia literatury z innymi dziedzinami sztuki.
Kinga Kucharczyk z biura prasowego festiwalu poinformowała PAP, że motywem przewodnim tegorocznej edycji imprezy będzie zjawisko elit – dawnych i nowych, polskich i światowych.
"Chcemy zastanowić się, czy elity naprawdę były zawsze i czy zawsze elity były możliwe do zdefiniowania, a jeśli tak, to wedle jakich kryteriów?" – podkreśliła Kucharczyk. Panele dyskusyjne odbywające się w ramach festiwalu poświęcone będą również zagadnieniu roli współczesnych elit.
W niedzielę, pierwszego dnia festiwalu, odbędzie się panel poświęcony książce "Korespondencja". Publikacja Wydawnictwa Warstwy przybliża trwająca ponad 60 lat t korespondencję między rodzinami Różewiczów i Voglerów. Spotkanie poprowadzą przyjaciel i sekretarz Tadeusza Różewicza Jan Stolarczyk i historyk literatury prof. Andrzej Zawada.
Podczas festiwalowych wydarzeń odbędzie się kilkanaście spotkań z pisarzami. Ostatniego dnia festiwalu – w niedzielę 20 października – zaplanowano m.in. spotkanie z noblistką Olgą Tokarczuk. Wcześniej czytelnicy będą mieli okazje posłuchać dyskusji z udziałem m.in. Jurija Andruchowycza, Wojciecha Bonowicza, Antoniego Dudka, Jacka Fedorowicza, Darka Foksa czy Grzegorza Gaudena. Z wrocławską publicznością spotkają się również Magdalena Grzebałkowska, Michał Rusinek, Krzysztof Varga czy Małgorzata Szejnert.
Odbędzie się także spotkanie z tegorocznymi finalistami Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wręczenie nagrody Angelus odbędzie się w sobotę, 19 października.
Festiwal Brunona Schulza zakończy się 20 października.(PAP)
Autor: Piotr Doczekalski
pdo/ joz/