W XIX Dniu Papieskim chcemy przybliżać osobę św. Jana Pawła II, dziękować za jego pontyfikat, ale także uczyć się dziękować Bogu i ludziom – zaznaczył w niedzielnej homilii metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Kardynał przewodniczył w niedzielę mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w intencji darczyńców Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" organizatora XIX Dnia Papieskiego.
Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę w Polsce oraz w środowiskach polonijnych na całym świecie pod hasłem "Wstańcie, chodźmy”.
Kardynał odnosząc się do wygłoszonego w niedzielę Słowa Bożego podkreślił jak ważne jest dziękowanie Bogu i ludziom. Dodał, że w naszym życiu oraz codziennym słowniku słowo "dziękuję" pojawia się zbyt rzadko. Tymczasem "Pan Jezus chce nas nauczyć dziękować za wszystko to, co otrzymujemy od Boga i innych ludzi, dzięki którym nasze życie w ogóle jest możliwe. Uczy nas tego, że piękną, wspaniałą, sprawiedliwą rzeczą jest dziękować Panu Bogu i ludziom" – wyjaśnił.
Kardynał zaznaczył także, że dziękczynienie jest szczególnie ważne we współczesnych czasach "na co dzień, zwyczajnie w domu, względem rodziców, nauczyciela". Podkreślił dalej, że słowo "dziękuję" musi odzwierciedlać wdzięczność i być dalekie od roszczeniowości.
Nawiązując do pontyfikatu Jana Pawła II przypomniał o świętości papieża, wspaniałości jego modlitwy i miłości bliźniego odnoszonej do każdego człowieka oraz jego umiłowanie do Kościoła i Najświętszej Matki.
Metropolita zaznaczył także, że należy stawiać sobie pytanie jak wydobywać z bogatej nauki papieża to wszystko, co jest aktualne także w naszych czasach - 15 lat po jego śmierci i 41 lat od początku pontyfikatu. Odniósł się zarówno do słów papieża z początku pontyfikatu: "Nie lękajcie się", jak i tych, które padły w czasie jego pielgrzymki do Polski w 1979 roku m.in. "Musicie być mocni".
"+Nie lękajcie się przyjąć Jezusa, otwórzcie się na Chrystusa+. Jakże te słowa są aktualne po 40 latach, gdy świat się zamyka na Pana Boga (…) i bardzo często z tego powodu nie może sobie poradzić ze swoimi problemami" – powiedział Nycz.
Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego wpisują się w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny, a także w 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, której jednym z owoców było powstanie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 16 października (dzień wyboru kard. Wojtyły na papieża) jest natomiast świętem państwowym ustanowionym przez Sejm w lipcu 2005 r.
W wielu miastach Polski tradycyjnie odbywają się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz zawody sportowe oraz tradycyjne zbiórki na rzecz wsparcia uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, nazywanej "żywym pomnikiem" papieża Polaka.(PAP)
Autor: Klaudia Torchała
tor/ mark/