Sejm przyjął w środę uchwałę upamiętniającą prof. Barbarę Skargę w 100. rocznicę jej urodzin. Sejm, przekonany o wielkim znaczeniu dorobku naukowego i filozoficznego Barbary Skargi, czci Jej pamięć – napisano w uchwale.
W głosowaniu wzięło udział 407 posłów, 2 było przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu.
"W 2019 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin, a zarazem 10. rocznicę śmierci Barbary Skargi - wybitnej filozof, profesor Polskiej Akademii Nauk" - głosi uchwała.
W uchwale przypomniano, że Skarga angażowała się w niepodległościową działalność Armii Krajowej, pełniąc w jej ramach różne funkcje, od łączniczki do kierownika łączności terenowej okręgu wileńskiego. Z tego powodu została aresztowana przez okupacyjne władze sowieckie, następnie skazana przez trybunał wojenny Litewskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej na 10 lat łagru, wywieziona w głąb ZSRS, a po odbyciu kary - skierowana na wieczne zesłanie Kazachstanu. Do Polski powróciła z końcem 1955 roku.
"Barbara Skarga w swoich pracach łączyła zainteresowanie polskim i europejskim pozytywizmem z refleksją na temat etyki i powinności obywatelskich. Doświadczona przez totalitaryzmy XX wieku przyjęła głęboko humanistyczną postawę milczącego bohaterstwa, odżegnując się jednocześnie od moralizatorstwa" - podkreślono w uchwale.
Oceniono, że jej prace, poświęcone historii filozofii, metafizyce i etyce, "stanowią dziś kanon nowoczesnej europejskiej myśli filozoficznej". "Za swoje dokonania została w 1995 roku uhonorowana Orderem Orła Białego" - dodano.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wielkim znaczeniu dorobku naukowego i filozoficznego Barbary Skargi, czci Jej pamięć" - napisano.
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/ pat/