Szklane rzeźby i instalacje 16 artystów z 14 krajów Europy można od wtorku zobaczyć na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. To główna wystawa zorganizowana w ramach odbywającego się w stolicy Dolnego Śląska Europejskiego Festiwalu Szkła.
W Sali Sesyjnej Dworca Głównego we Wrocławiu zostaną łącznie zaprezentowane 32 prace i instalacje przygotowanych przez twórców m.in. z Włoch, Węgier, Wielkiej Brytanii, Estonii, Francji czy Słowenii.
Temat tegorocznej wystawy, „Piękny i bestia” dotyczy dwoistości ludzkiej natury. „Myślę, że to temat bardzo aktualny, jako że żyjemy w społeczeństwie, gdzie role męsko-damskie powoli się odwracają. Mężczyźni uwłaszczyli się na naszej aktywności, pozwoliłyśmy im na płacz i zajmowanie się dziećmi, kobiety natomiast przyjmują funkcje przywódcze. Stąd też nieco przekorny tytuł wystawy” – tłumaczyła kuratorka wystawy głównej i współorganizatorka Europejskiego Festiwalu Szkła Anita Bialic.
Zwróciła uwagę, że na świecie szkło jest coraz bardziej doceniane w sztuce. „Przykładem jest Biennale w Wenecji, gdzie już od kilku lat jest pawilon, który poświęcony jest sztuce szkła. Szkło jest właściwie jedyną materią, która żyje, a uroda obiektu ze szkła jest uzależniona od światła. Rzeźba z kamienia, brązu jest jednorodna, nie ma w sobie tej zmienności koloru, barwy” – mówiła Bialic.
Kuratorka podkreśliła, że obiekty prezentowane na wystawie zostały wykonane w różnych technikach. „Tu nie ma pracy powtarzającej się, wystawa jest bardzo różnorodna. Tradycją festiwalu jest też zapraszanie jednego artysty spoza świata szkła, zajmującego się sztuką współczesną. W tym roku jest to Iwona Demko” – dodała.
Artystka w swojej pracy zwraca uwagę na wzrost agresji u kobiet oraz zamianę tradycyjnych ról społecznych. „Zaintrygował mnie ten temat, ponieważ dotyczy zmieniających się obecnie ról. Wydaje mi się, że o ile kobiety trochę lepiej sobie z tym radzą, o tyle mężczyźni nie do końca wiedzą, gdzie powinni się odnaleźć. Jest to związane z tym, że poniekąd upada mit prawdziwego mężczyzny, ta cała definicja, która do tej pory nam towarzyszyła została przewartościowana” – tłumaczyła Demko.
Wystawę „Piękny i bestia” będzie można oglądać we Wrocławiu do 10 listopada. Ekspozycja będzie później prezentowana w Legnicy, Łodzi i Jeleniej Górze.
Oprócz wystawy głównej w ramach Europejskiego Festiwalu Szkła we Wrocławiu odbywa się też kilku mniejszych ekspozycji w galeriach w różnych częściach miasta. Zaplanowano także warsztaty szklarskie, spotkania z artystami, a także spacer po Wrocławiu „szlakiem szklanej architektury”.
Europejski Festiwal Szkła organizowany jest od 2012 r. Do tej pory w wystawach głównych sześciu edycji festiwalu wzięło udział 87 artystów z 37 krajów Europy. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/agz/