Nagrywanie audiobooka z powieścią Olgi Tokarczuk, spotkania autorskie czy spektakl o polskiej ofierze muru berlińskiego - to niektóre atrakcje przygotowane dla uczestników Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. Wydarzenia festiwalowe rozpoczną się 14 listopada.
"Po raz siódmy zapraszamy naszych czytelników, mieszkańców miasta i województwa zachodniopomorskiego do rozmowy o literaturze, do rozmowy w szczególnych okolicznościach, w czasie i po prezentacji bardzo ważnych, wybitnych tekstów polskiej i światowej literatury przez najlepszych mistrzów słowa" – powiedział dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Lucjan Bąbolewski.
"Na czytanie trzeba zacząć patrzeć trochę inaczej. Staramy się proponować nieco inne formy uczestnictwa w czytelnictwie niż te tradycyjne, intymne, we własnej biblioteczce (…). Poszukujemy innych sposobów dotarcia do czytelnika – szczególnie młodszego" -zaznaczył Bąbolewski.
Festiwal rozpocznie 14 listopada "Ballada o Franku Piesiku" z Romą Gąsiorowską i Krzysztofem Wakulińskim, którzy na scenie Teatru Polskiego opowiadać będą historię 24-letniego Polaka z Widuchowej, ofiary Muru Berlińskiego, który zginął podczas próby przedostania się do Berlina Zachodniego.
Kolejny dzień poświęcony będzie głównie twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, w związku z obchodami roku pisarza. Aktor Wojciech Wysocki czytać będzie "Dziennik pisany nocą", zaplanowane też zostało spotkanie ze znawcami twórczości autora "Innego świata" oraz pokaz filmu dokumentalnego Andrzeja Titkowa "Dziennik pisany pod wulkanem".
W piątkowym programie jest też czytanie performatywne nagrodzonego tegoroczną Nike "Nie ma" Mariusza Szczygła w wykonaniu Anny Nehrebeckiej i Krzysztofa Wakulińskiego.
Wśród sobotnich wydarzeń znalazło się czytanie: nominowanej do Nike powieści "Krótka wymiana ognia" Zyty Rudzkiej w interpretacji Dominiki Ostałowskiej czy cyklu miniatur "Profesor Tutka" Jerzego Szaniawskiego, którego fragmenty przeczyta Wojciech Pszoniak.
Odbędą się też spotkania z autorami książek: "Pasieka dredziarza" - Ewą i Pawłem Piątkami, "Drżące kadry. Rozmowy o życiu filmowym w PRL-u" - Pawłem Czerkawskim oraz bohaterką rozmowy "Amantka z pieprzem" – aktorką Grażyną Barszczewską.
Cykl "Oni odeszli, ich głosy pozostały" poświęcony będzie w tym roku Romanowi Wilhelmiemu: uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w spotkaniu – wspomnieniu o aktorze i projekcji poświęconego mu filmu dokumentalnego Kariny Wilhelmi-Tecław.
Organizatorzy zaplanowali też blok poświęcony twórczości noblistki Olgi Tokarczuk. Katarzyna Figura będzie czytać "Opowiadania zimowe", a Krystyna Czubówna – "Prowadź swój pług przez kości umarłych". W programie znalazła się też "lekcja o Oldze Tokarczuk" oraz nagranie audiobooka z udziałem Krystyny Czubówny i uczestników festiwalu. Zgłoszenia do udziału można nadsyłać do 12 listopada. W planie jest czytanie "Biegunów".
Niedziela to kolejne interpretacje literatury: Maja Komorowska i Łukasz Borkowski będą czytać poezję Anny Świrszczyńskiej, a Krystyna Czubówna – "Rzecz o ptakach" Noaha Stryckera. Uczestników festiwalu czekają też spotkania autorskie, m.in. z Witoldem Szabłowskim i jego reportażem "Jak nakarmić dyktatora", Leszkiem Gnoińskim, autorem biografii zespołu Republika, reportażystką Aleksandrą Boćkowską, autorką książki "Można wybierać. 4 czerwca 1989" oraz politykiem PO i historykiem kultury Rafałem Grupińskim, bohaterem wywiadu "Polityka i kultura", a także z poetą Tomaszem Jastrunem.
Dzieciom w sobotę i w niedzielę czytać będą Anna Nehrebecka, Katarzyna Figura i Dominika Ostałowska. Aktorki zinterpretują dla najmłodszych czytelników "Alicję w Krainie Czarów", "Księżniczkę na ziarnku grochu" i opowieści o Muminkach. W szczecińskiej kluboksięgarni "Fika" odbędzie się też spotkanie z autorką książki "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą", Agnieszką Frączek oraz warsztaty plastyczne.
Festiwal zakończy się 17 listopada.(PAP)
Autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/