Zredagowane w sposób encyklopedyczny i bogato ilustrowane kompendium wiedzy o historii niemieckiego obozu Auschwitz ukazało się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
„Książka +Auschwitz od A do Z+, autorstwa Piotra M. A. Cywińskiego, Jacka Lachendro oraz Piotra Setkiewicza, przedstawia wiedzę o obozie zebraną w ponad 300 artykułach. Ułożone w kolejności alfabetycznej hasła wyjaśniają najistotniejsze zjawiska i wydarzenia z historii obozu” – powiedział Paweł Sawicki z biura prasowego.
Autorzy publikacji podkreślili we wstępie, że wybrali hasła, które wydały się im najistotniejsze dla dziejów Auschwitz. „Korzystaliśmy też z doświadczenia edukatorów i przewodników Miejsca Pamięci, by ocenić, jakie hasła powinny zostać włączone do tak pomyślanego zbioru” — napisali.
Historycy opisali w publikacji zarówno proces Zagłady w komorach gazowych, jak i strukturę oraz funkcjonowanie Auschwitz wraz z podobozami, jego największe komanda, podział administracji SS, najważniejsze budynki i instalacje obozowe, główne zjawiska codziennej egzystencji więźniarskiej. Zamieścili także biogramy niektórych więźniów i esesmanów.
Zdaniem autorów największym wyzwaniem był wybór haseł dotyczących więźniów i ofiar Auschwitz. „W sposób naturalny chciałoby się zamieścić choć krótkie hasło o każdej ofierze i każdym więźniu tego obozu. Nie jest to niestety możliwe. Nie mogąc umieścić w tej publikacji ponad miliona biogramów ofiar Auschwitz, im wszystkim właśnie ją dedykujemy” — podkreślili autorzy.
Hasłom towarzyszy komplementarny względem nich dobór ilustracji. „Dominują archiwalne zdjęcia i dokumenty, a także reprodukcje prac artystycznych, co nadaje całemu wydawnictwu wymiar, który powinien być nie tylko interesujący, ale także przydatny czytelnikowi we własnych poszukiwaniach i rozważaniach nad dziejami Auschwitz” – zaznaczył Sawicki.
Książka ukazała się w polskiej wersji językowej, ale trwają już prace nad angielskim tłumaczeniem.
Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas blisko 400 pozycji w nakładzie ponad 8 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych. Są to publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w ponad 20 językach. (PAP)
szf/ as/