Ponad 90 obrazów malowanych na szkle będzie prezentowanych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, na wystawie zatytułowanej „Po czym poznać świętego”. Dzieła ludowego malarstwa z XVIII i XIX w. będzie można oglądać do 23 lutego.
Wystawa przygotowana została z myślą o nadchodzącym okresie świątecznym. "Na wystawie pokazujemy przede wszystkim Boże Narodzenie, od narodzenia Jezusa, Trzech Króli, przedstawienia Marii, Józefa, po prezentację różnych świętych i ich atrybutów - stąd nazwa +Po czym poznać świętego+. Najłatwiej powiedzieć, że po aureoli, ale nie zawsze była ona malowana na obrazach" – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej kuratorka wystawy Jolanta Rybkiewicz.
Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Są przykładem twórczości ludowej rozwijanej w XVIII i XIX w., głównie w Hrabstwie Kłodzkim i na Ziemi Kamiennogórskiej. Mogły też powstać – jak wyjaśnili twórcy wystawy – w okolicy Jeleniej Góry w sąsiedztwie hut szkła w Szklarskiej Porębie i Piechowicach.
"Część obrazów malowana była na szkle azotanem srebra, rtęci. Uważa się, że właśnie te obrazy malowane były przez szklarzy. Inni twórcy nie stosowali tej metody" - wskazała kuratorka wystawy.
Obrazy malowane na szkle, które sprzedawano na jarmarkach przy dolnośląskich sanktuariach, trafiały też na Górny Śląsk, do Prus Wschodnich czy do Rumunii. Zawieszane w chatach miały świadczyć przede wszystkim o pobożności gospodarzy.
"To, ile obrazów wieszano w domach świadczyło nie tylko o głębokiej wierze, ale też o zamożności danego domu. Im więcej świętych – tym właściciele byli bogatsi" – wyjaśniła Rybkiewicz.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek o godz. 17 w Galerii Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Ekspozycja będzie dostępna do 23 lutego.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/