O tablicę poświęconą Szczepanowi Twardochowi poszerzyła się w czwartek Aleja Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Twórca odsłonił ją osobiście, dołączając do grona kilkunastu artystów słowa tak uhonorowanych – podaje miejska biblioteka w Oświęcimiu.
Na tablicy z brązu znalazł się cytat z książki "Drach" Twardocha: "Jesteście źródłem i pokarmem wszystkiego, co kiedyś się narodzi. Jesteście jednym. Ze mną i ze sobą".
Oświęcimska Aleja nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. Od tamtych różni ją jednak to, że honorowani są ludzie pióra. O ich wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi.
"Pisarstwo Szczepana Twardocha to jeden z najciekawszych fenomenów współczesnej prozy polskiej. Znakomicie oscyluje ono pomiędzy wyznacznikami literatury wysokiej i niskiej, prowokuje mieszaniem stylów, czasem świadomie drażni czytelnika zarówno sięganiem do tematów trudnych, jak i podejmowaniem ich z nieoczywistej, zaskakującej perspektywy" – uzasadnił werdykt kapituły jej przewodniczący prof. Krzysztof Zajas z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Szczepan Twardoch urodził się w 1979 r. w Żernicy na Śląsku. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest autorem m.in. powieści "Morfina" (2012), "Drach" (2014), "Król" (2016) i "Królestwo" (2018). Był honorowany m.in. Paszportem "Polityki", Nagrodą im. Kościelskich, Bruecke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim i Nagrodą Czytelników Nike.
Aleja Pisarzy tworzona jest od siedmiu lat. Dotychczas na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną zwaną Galerią Książki tablice odsłonili: Wanda Chotomska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/