Pion śledczy IPN w Rzeszowie oskarżył byłego funkcjonariusza UB w tym mieście Leopolda R. o popełnienie w 1952 roku zbrodni komunistycznych, polegających na fizycznym i psychicznym znęcaniu się nad pozbawionym wolności działaczem niepodległościowym. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do rzeszowskiego Sądu Rejonowego.
Według prokuratorów pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej, pomiędzy 3 stycznia a 27 lutego 1952 roku Leopold R., wspólnie i w porozumieniu z innymi funkcjonariuszami rzeszowskiego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, znęcał się nad przebywającym w areszcie działaczem niepodległościowym Stanisławem W.
Prześladowania polegały na wielokrotnych, nocnych przesłuchaniach. Stanisław W. przetrzymywany był w specjalnym, nieoświetlonym, nieogrzewanym i zawilgoconym pomieszczeniu, zwanym ciemnicą; niejednokrotnie w zimnej wodzie.
Poszkodowany był także pozbawiany snu i odpoczynku. W trakcie śledztwa bito go, m.in. kopiąc nogami po całym ciele oraz zmuszając do siadania na nóżce od taboretu.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Leopold R. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Czyn zarzucany oskarżonemu zagrożony jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ aj/