Wystawę dzieł sztuki artystów związanych z Tatrami i Zakopanem, w tym Witkacego, Michałowskiego, Stryjeńskiej, Malczewskiego czy Nowosielskiego, będzie można oglądać od 13 grudnia w Warszawie, a od 28 grudnia w Zakopanem. Na ekspozycji znajdzie się ponad 100 obiektów; jej finałem będzie licytacja.
Od 13 do 23 grudnia wystawę zatytułowaną "Zakopane, Zakopane!" będzie można zobaczyć w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum, a następnie od 28 do 30 grudnia w Zakopanem. Tam też na 30 grudnia zaplanowano aukcję tych dzieł.
"Wystawa i aukcja opiewa fenomen najbardziej niezwykłego miasta na Podhalu. To opowieść o życiu wyjątkowych artystów, wielkich idei i intrygujących pomysłów twórczych. Wystawa opisuje historię miasta, począwszy od II połowy XIX wieku, poprzez szalone lata 20., aż do dokonań współczesnych artystów w okresie powojennym. Jednak to okres dwudziestolecia międzywojennego był najbardziej znamienitym czasem dla tworzenia się mitu Zakopanego” – napisała w komunikacie Agnieszka Marszał z Domu Aukcyjnego DESA Unicum.
Na ekspozycji znajdą się m.in. dzieła artystów związanych z zakopiańską szkołą plastyczną im. Antoniego Kenara, w tym rzeźba samego patrona szkoły i Antoniego Rząsy, a także asamblaż Władysława Hasiora, czy obraz autorstwa Tadeusza Brzozowskiego. Będzie można także podziwiać obrazy Rafała Malczewskiego, artysty, który nazywał Zakopane „pępkiem świata”. Będą też portrety autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Oprócz dzieł sztuki na wystawie będą także prezentowane przedmioty użytkowe, a wśród nich cenny zestaw mebli zakopiańskich autorstwa Franciszka Neużila – pierwszego dyrektora Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Będą też plakaty z okresu międzywojnia propagujące narciarstwo i wypoczynek w Tatrach.
Pokazane zostaną również grafiki Władysława Skoczylasa przedstawiające górali czy zbójników. Ciekawostką wystawy będą dawne, unikatowe pamiątki z Zakopanego, a wśród nich porcelanowe figurki, czy misternie rzeźbiona galanteria drewniana.
Na ekspozycji i aukcji pojawią się prace takich artystów jak: Leon Wyczółkowski, Aleksander Augustynowicz, Rafał Malczewski, Zofia Stryjeńska, August Zamoyski, Witkacy, Piotr Michałowski, Tadeusz Popiel, Aleksander Mroczkowski, Andrzej Wróblewski, Jerzy Nowosielski, Władysław Hasior, Tadeusz Brzozowski, Stanisław Wiśniowski, Antoni Rząsa, Marcin Rząsa, Władysław Skoczylas i wielu innych twórców związanych z miastem pod Giewontem. (PAP)
Autor: Szymon Bafia
szb/ agz/