Uczniowie polskich szkół uczestniczących w międzynarodowym programie edukacyjnym Rozmawiasz-Pomagasz oraz reprezentanci organizacji pomocowych z Afryki, Azji i Ameryki Południowej uczestniczyli we wtorek w świątecznym spotkaniu online, podczas którego przekazali sobie bożonarodzeniowe życzenia.
Rozmawiasz-Pomagasz to program edukacyjny realizowany przez katowicką Fundację GoodNetwork. W ramach przedsięwzięcia szkoła bądź klasa wybiera sobie partnera do rozmów online z Afryki, Azji lub Ameryki Łacińskiej.
Uczniowie łączą się ze swoimi rówieśnikami oraz ich wychowawcami za pośrednictwem komunikatorów internetowych, rozmawiają po angielsku lub hiszpańsku, widząc się wzajemnie, poznając i tworząc relacje podczas wspólnych lekcji. Następnie pomagają finansowo rówieśnikom, którzy są w trudniejszej sytuacji życiowej.
W programie uczestniczą szkoły podstawowe i średnie m.in. z Katowic, Chorzowa, Zabrza, Bytomia, Tychów, Piekar Śląskich, Wodzisławia Śląskiego i Zawiercia. We wtorek - z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia - po raz pierwszy zrealizowano połączenie online z udziałem uczestników programu z kilku krajów na czterech kontynentach.
Uczestnicy programu połączyli się jednocześnie, aby złożyć sobie życzenia świąteczne w językach: polskim, angielskim i hiszpańskim. Reprezentanci szkół oraz organizacji przekazali też specjalne wirtualne życzenia dla papieża Franciszka, wysłane na papieskiego Twittera.
W sumie w równoległych połączeniach uczestniczyło ponad sto osób - oko. 50 zebranych w Katowicach uczniów z Polski oraz kilkudziesięciu uczniów i wolontariuszy z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Oprócz życzeń były kolędy w różnych językach (śpiewane m.in. przez młodzież z Boliwii) oraz upieczony przez partnerów z Pakistanu świąteczny tort w biało-czerwonych barwach.
Wirtualnie przekazywano sobie także Betlejemskie Światło Pokoju, przyniesione przez polskich uczniów z sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich. Gdy polscy uczestnicy spotkania symbolicznie podawali je przed kamerą, partnerzy z innych krajów zapalali swoje świecie i lampiony. "Spotkanie, choć w przestrzeni wirtualnej, miało bardzo podniosłą, świąteczną atmosferę" - ocenił prezes Fundacji GoodNetwork Jacek Siatkowski.
Jak poinformował prezes, w spotkaniu online wzięli udział uczniowie, wychowawcy i wolontariusze szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Katowicach, Piekarach Śląskich i Wodzisławiu Śląskim oraz Szkoła Podstawowa nr 164 im. bł. Franciszki Siedliskiej w Krakowie.
Wśród partnerów w innych krajach byli przedstawiciele: Joy Foundation w Pakistanie, Fundacji Dzieci Etiopii Barkot z Awassy w Etiopii, Northern Pastoralists Youth Development w Kenii, Mathare Light Centre w Kenii (Mathare to około 500-tysięczna dzielnica slumsów w Nairobi), St. Anthony Padua Primary&Nursery School w Kenii, Szkoła Fe y Alegria w San Juan w Boliwii oraz Szkoła Colegio Tecnico Jesus Nino de Praga w Managui - stolicy Nikaragui.
W programie Rozmawiasz-Pomagasz wzięło dotąd udział ok. 40 polskich szkół. W obecnej, trzeciej, edycji przedsięwzięcia, uczestniczy 15 placówek. W międzykontynentalne rozmowy online zaangażowali się uczniowie śląskich szkół w Katowicach, Zabrzu, Bytomiu, Tychach, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Zawierciu i w Dąbiu. Prowadzą je ze szkołami lub organizacjami m.in. z Kenii, Malawi, Pakistanu czy Nikaragui. W sumie w projekcie uczestniczy blisko 30 zagranicznych partnerów. W ostatnim czasie dołączyły placówki z Rwandy, Etiopii, Boliwii i z Filipin.
Uczniowie łączą się ze swoimi rówieśnikami i z ich wychowawcami za pośrednictwem komunikatorów Skype lub Messengera i rozmawiają w języku obcym. Przeważnie po angielsku lub hiszpańsku. Dzieci i młodzież rozmawiają o kulturze, obyczajach, tradycji, warunkach życia, dowiadując się, jak żyją ich rówieśnicy w odległych krajach.
Po cyklu rozmów polscy uczniowie organizują – z reguły w formie zbiórki pieniędzy – pomoc dla nowych znajomych, po czym znowu łączą się online – stąd nazwa programu edukacyjnego Rozmawiasz-Pomagasz. Beneficjentami pomocy są szkoły i organizacje pomocowe z Afryki, Azji i z Ameryki Łacińskiej. Istotą pomysłu jest to, aby świadczyć pomoc, widząc i poznając ludzi, którym się pomaga.
Idea przedsięwzięcia polega na tym, aby osoby rozmawiające z wolontariuszami jednocześnie wspierały dzieła, na których rzecz działają organizacje wskazujące wolontariuszy do rozmów online. Według prezesa Siatkowskiego, rozmowy i wzajemne poznanie prowadzą do stworzenia społeczności skupiającej placówki i wolontariuszy z wielu krajów. We wtorek po raz pierwszy doszło do połączenia w szerszym gronie uczestników z czterech kontynentów.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ mhr/