Marmurowa tablica poświęcona biskupowi Tadeuszowi Pieronkowi została odsłonięta w kościele św. Marcina w jego rodzinnych Radziechowach na Żywiecczyźnie – podają służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Uroczystość zbiegła się z pierwszą rocznicą śmierci duchownego.
"Na czarnej marmurowej tablicy widnieje portret malowany na blasze miedzianej, nawiązujący do staropolskich portretów trumiennych, wykonany przez dr hab. Annę Sękowską. Poniżej umieszczono napis: +Niech ten, który ufał w miłosierdzie Chrystusa Zbawiciela, wpatruje się w blask Jego oblicza. Wspólnota Radziechowska A. D. 2019+" – poinformowała diecezja.
Tablicę odsłonił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Przewodniczył on również mszy św. w radziechowskim kościele w intencji Pieronka.
Bp Pindel w homilii zaznaczył, że wmurowanie tablicy jest jak najbardziej stosowne w kościele św. Marcina. "Wpierw z tego powodu, że był (bp Pieronek - PAP) jednym z was i nigdy się nie wypierał ani swej rodziny, ani parafii" – mówił.
Podkreślił, że powołanie do kapłaństwa w rodzinie bp. Pieronka, podobnie jak w całej parafii, było traktowane jako "powód do chluby oraz znamię wielkości dla rodziny i parafii". "Wszak zaangażowanie w życie religijne rodziny stanowiło właściwe podglebie dla budzącego się i rozpoznawanego powołania zdolnego absolwenta żywieckiego liceum. Jego prymicje stały się powodem chluby dla całej parafii, a z czasem może i zachętą dla nie jednego kandydatów do kapłaństwa” – wyjaśnił.
Biskup w homilii zaznaczył, że z Żywca wywodzi się 24 żyjących dziś kapłanów, a samo żywieckie liceum może poszczycić się tym, że ukończyło go czterech późniejszych biskupów, w tym biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Tadeusz Pieronek urodził się 24 października 1934 r. w Radziechowach. Święceń udzielił mu w 1957 r. w Krakowie metropolita lwowski abp Eugeniusz Baziak. 25 marca 1992 r., wraz z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1992-1993 zastępcą sekretarza generalnego, a w latach 1993-1998 sekretarzem generalnym KEP. Od 1998 do 2004 r. był rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej.
"Zasługą bp. Tadeusza Pieronka w roli sekretarza generalnego KEP było doprowadzenie do ratyfikacji Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Biskup odegrał istotną rolę w procesie integracji Polski ze strukturami zjednoczonej Europy" – przypomniały diecezjalne służby prasowe.
Bp Pieronek zmarł 27 grudnia 2018 r. w Krakowie. Został pochowany w krypcie tamtejszego kościoła św. Piotra i Pawła. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ mrr/