Ponad 708 tys. osób odwiedziło w 2019 r. Muzeum Powstania Warszawskiego – podaje placówka. W Muzeum odbyło się ponad 140 warsztatów, 110 wykładów, blisko 20 koncertów i promocji książek, a także m.in. wydarzenia związane z obchodami, wystawy i gry.
Wizytę w Muzeum złożyło ponad 5,2 tys. grup, w tym 683 grupy obcojęzyczne. Film "Miasto ruin" w muzealnym kinie 3D obejrzało blisko 390 tys. osób.
W mijającym roku Muzeum otrzymało ponad 3,7 tys. pamiątek od 190 darczyńców. W tym m.in. obrączki ślubne z okresu Powstania, listy kilkunastoletniego Norberta Dowgwiłło pisane do babci podczas zrywu, w których relacjonował sytuację na Marymoncie na przełomie sierpnia i września oraz historyczną flagę PCK, którą miała przy sobie polska delegacja biorąca udział w rozmowach kapitulacyjnych Powstania. Archiwum Muzeum wzbogaciło się też o blisko 3 tys. fotografii, zarówno zakupionych, jak podarowanych.
Warszawiacy mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć i warsztatów dla dzieci, młodzieży i rodzin. Dużą popularnością cieszyły się lekcje muzealne dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, techników, a także dla polskiej armii. Przy organizacji wydarzeń muzealnych pomagało blisko pół tysiąca wolontariuszy, z czego 71 proc. stanowią kobiety.
Wśród zaprezentowanych wystaw znalazła się interaktywna instalacja "Odbicie. Jestem jak ty zapewne", dzięki której wśród archiwalnych zdjęć powstańców zwiedzający mógł odnaleźć swojego "sobowtóra". Zaprezentowano także piątą edycję ekspozycji "Zachowajmy ich w pamięci" upamiętniającej cywilne ofiary zrywu, eksponowaną w parku Powstańców Warszawy na Woli.
Jesienią odbyła się premiera albumu fotoreportera Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK Tadeusza Bukowskiego "Fotografie warszawskie 1935–1955". Ukazał się również czwarty tom serii komiksowej "Bradl" autorstwa Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego. Przybliża on losy polskiego oficera wywiadu, Kazimierza Leskiego ps. Bradl, uczestnika Powstania Warszawskiego.
Jak co roku Muzeum organizowało obchody rocznicy wybuchu zrywu. Kulminacyjnym punktem oficjalnych uroczystości było spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami. Placówka przygotowała także wiele wydarzeń kulturalnych m.in. wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego, spektakl teatralny "Król Lear" Williama Shakespeare’a w reż. Agnieszki Korytkowskiej, fotograficzną grę miejską "Twoja klisza z Powstania" i Marsz Pamięci poświęcony mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli podczas zrywu.
W marcu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej miała miejsce premiera filmu Władysława Pasikowskiego "Kurier. Wyścig z czasem właśnie się rozpoczął". To historia szpiegowska inspirowana sekretną misją słynnego "kuriera z Warszawy" Jana Nowaka-Jeziorańskiego, która miała zadecydować o losach Polski i II wojny. Na uroczystym pokazie obecni byli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister kultury prof. Piotr Gliński i powstańcy.
Jak podaje Muzeum, ważnym wydarzeniem 2019 r. był także finał 8. Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody". To honorowe wyróżnienie przeznaczone dla osób, które bezinteresownie angażują się w działalność na rzecz drugiego człowieka. Zainteresowaniem cieszyła się kolejny Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego – oddział MPW. Festiwal co roku nawiązuje do innego okresu kultury polskiej, w programie znajdują się koncerty, dancingi, spektakle teatralne, warsztaty i dyskusje.
W 2019 r. przeprowadzono również m.in. całkowitą renowację czterech grobów powstańców warszawskich pochowanych na Powązkach Wojskowych i grobu rodzinnego gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Od maja do sierpnia przy Muzeum Powstania Warszawskiego działał także Pokój na Lato – letni pawilon rekreacyjno-kulturalny, gdzie odbywały się liczne koncerty, wykłady i warsztaty. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/