Ponad 60 obrazów, grafik, rzeźb, fotografii współczesnych polskich artystów tworzy wystawę „Bliźniemu swemu”, czynnej od środy w Starym Ratuszu we Wrocławiu. Dzieła zostaną zlicytowane 24 lutego na aukcji - dochód trafi do Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Wystawa i aukcja „Bliźniemu swemu” odbywa się od ponad 30 lat w cyklu dwuletnim. „To jest już 16. wystawa, na której prezentowane są dzieła podarowane Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta przez wybitnych polskich artystów. Zostaną one sprzedane na aukcji, a dochód zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznych Towarzystwa” - powiedział PAP Bohdan Aniszczyk, członek Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Łącznie na aukcji, która odbędzie się 24 lutego w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, licytowanych będzie ponad 160 obrazów, grafik, rzeźb i fotografii współczesnych polskich artystów. „Są wśród nich również dzieła artystów już nieżyjących – jak na przykład Magdaleny Abakanowicz i Zdzisława Beksińskiego” - powiedział Aniszczyk.
Na wrocławskiej wystawie prezentowanych jest 60 dzieł spośród tych, które zostaną wystawione na aukcję. To m.in. prace Jana Berdyszaka, Jana Cybisa, Bronisława Chromego, Gustawa Zemły, Rafała Olbińskiego czy Józefa Hałasa.
Wcześniej ekspozycja była prezentowana w Rzeszowie, gdzie narodziła się idea aukcji. W stolicy Podkarpacia wystawę można oglądać od 26 stycznia. Z kolei 29 stycznia część prac wystawianych na aukcji będzie można zobaczyć w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Przed aukcją prace będą też przez 10 dni prezentowane w warszawskiej „Zachęcie”. We Wrocławiu ekspozycję można oglądać do 10 lutego.
Cały dochód przeznaczany jest na rzecz biednych i bezdomnych, którymi opiekuje się Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Podczas ostatniej aukcji w marcu 2018 roku zebrano ponad milion złotych.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i pierwszą, która zajęła się w naszym kraju niesieniem pomocy bezdomnym. Istnieje od 1981 roku. Prowadzi na terenie kraju 168 placówek (domy dla bezdomnych, hospicja, domy dziecka); wydaje dziennie kilkadziesiąt tysięcy darmowych posiłków.
Działania Towarzystwa nie ograniczają się jedynie do pomocy bezdomnym, podopiecznymi organizacji są również ludzie starsi, ubodzy, dzieci, osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.
Jednym ze sposobów zdobywania funduszy na działalność są aukcje charytatywne organizowane przez Fundację „Bliźniemu swemu”. (PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ api/ pat/