30.01.2020
W czwartek 30 stycznia o godzinie 18:00 w tymczasowej siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędzie się debata o książce „Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910–1918”.
Jaką rolę odegrały uczestniczki ruchu niepodległościowego przy powstaniu II Rzeczypospolitej? Jak wpłynęło to na kształt odrodzonego państwa i młodej polskiej demokracji? Jakie były ich sukcesy, a jakie – porażki? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty:
• prof. Marta Sikorska-Kowalska (historyczka, Katedra Historii Polski XIX w. UŁ, współautorka wstępu i opracowania książki „Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910–1918”).
• dr Kamil Piskała (historyk, redaktor, Katedra Historii Polski Najnowszej UŁ. Współautor wstępu i opracowania książki „Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910–1918”).
• dr Agnieszka Konik (socjolożka, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego, współpracowała przy powstaniu wystawy „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”).
Prowadzenie:
• dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski).
Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910–1918”, które ukazały się w serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” nakładem Muzeum Historii Polski, to wspomnienia jedenastu uczestniczek ruchu niepodległościowego. Relacje te są świadectwem zróżnicowania kobiecej aktywności w przededniu i w trakcie Wielkiej Wojny: mówią o działalności w drużynach strzeleckich i Lidze Kobiet, w Naczelnym Komitecie Narodowym, Legionach czy Polskiej Organizacji Wojskowej. Autorki i ich towarzyszki pełniły wówczas funkcje nie tylko organizatorek i urzędniczek, lecz także kolporterek bibuły, kurierek, dywersantek oraz wywiadowczyń, niektóre w męskim przebraniu służyły jako legionistki. Narracje autobiograficzne, wybrane i opracowane przez Kamila Piskałę i Martę Sikorską-Kowalską, tworzą zbiorowy portret ofiarnych bojowniczek, pozwalają też spojrzeć z innej perspektywy na historię odrodzenia państwa polskiego. Przypominają postacie „cichych bohaterek” naszej niepodległości.
W książce zamieszczono wspomnienia autorstwa Jadwigi Barthel de Weydenthal, Janiny Benedekówny, Haliny Chełmickiej, Wandy Gertz, Barbary Kossuthówny, Stefanii Kudelskiej, Zofii Plewińskiej, Marii Rychterówny, Hanny Rzepeckiej, Zofii Szturm de Sztrem oraz Zofii Zawiszanki. Szkice te stanowią obszerny wybór spośród relacji uczestniczek walk o niepodległość zawartych w dwóch tomach opublikowanych w drugiej połowie lat 20. przez komitet redakcyjny pod przewodnictwem Aleksandry Piłsudskiej. W wydaniu teksty uporządkowano tak, by Czytelnik mógł – przez pryzmat indywidualnych losów autorek – śledzić rozwój zaangażowania kobiet w ruch niepodległościowy w sposób możliwie płynny i z uwzględnieniem chronologii.
Czas i miejsce spotkania: 30 stycznia 2020 r. (czwartek), godz. 18:00. Siedziba Muzeum Historii Polski przy ul. Mokotowskiej 33/35 (V piętro). Wstęp wolny.
Podczas spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.
Seria „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Źródło: MHP