Muzeum Diecezjalne w Płocku zorganizuje wystawę stałą, która upamiętniać będzie wizytę w tym mieście w czerwcu 1991 r. papieża św. Jana Pawła II. Ekspozycja ma zostać otwarta w drugiej połowie tego roku, w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
Przygotowując wystawę ze zbiorów własnych, Muzeum Diecezjalne czeka także na pamiątki związane pobytem w Płocku św. Jana Pawła II, które chciałyby przekazać np. osoby prywatne – poinformowała w piątek PAP wicedyrektor placówki Barbara Piotrowska.
Decyzję o zorganizowaniu wystawy stałej w Muzeum Diecezjalnym w Płocku poświęconej historycznej wizycie w tym mieście św. Jana Pawła II ogłosił w specjalnym zarządzeniu biskup płocki Piotr Libera. Zostało ono opublikowane w styczniowym okólniku kurii diecezjalnej płockiej. „Dla zachowania pamięci o św. Janie Pawle II zostaje powołany Komitet Organizacyjny, którego zadaniem będzie zgromadzenie, opracowanie i przygotowanie do wystawienia wszelkich pamiątek, materiałów i wspomnień, związanych z wizytą apostolską Papieża Polaka w Płocku w dniach 7-8 czerwca 1991 r.” – głosi zarządzenie bp Libery.
W dokumencie tym podano, iż w skład Komitetu Organizacyjnego wejdą m.in.: biskup pomocniczy diecezji płockiej dr Mirosław Milewski, jako przewodniczący, a także dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Andrzej Milewski oraz prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej Witold Wybult i ks. infułat Marek Smogorzewski, jeden z organizatorów pobytu w Płocku w czerwcu 1991 r. św. Jana Pawła II.
„Otwarcie stałej ekspozycji w pomieszczeniach Muzeum Diecezjalnego odbędzie się w drugiej połowie 2020 r., w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły” – zapowiedziano w zarządzeniu bp Libery. Jak zaznaczono w dokumencie, w związku z podjętymi działaniami na rzecz wystawy o kontakt z Komitetem Organizacyjnym proszeni są księża, siostry zakonne oraz wszyscy wierni świeccy, „którzy chcieliby udostępnić materiały, związane z pielgrzymką św. Jana Pawła II do Płocka, jak i wcześniejszymi pobytami Karola Wojtyły w Płocku i na Mazowszu, aby wspólnie, na wieczną rzeczy pamiątkę, ocalić płockie ślady Papieża Rodziny”.
Wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku przyznała, że trwają już pierwsze, wstępne ustalenia, dotyczące organizacji historycznej ekspozycji. „Jeżeli ktoś dysponuje pamiątkami związanymi z pobytem w Płocku św. Jana Pawła II, w tym fotografiami czy filmami, chętnie przyjmiemy je w depozyt” – powiedziała PAP Piotrowska, powołana przez biskupa płockiego w skład Komitetu Organizacyjnego. Jak dodała, deklaracje przekazania pamiątek, ze względów organizacyjnych, najlepiej byłoby złożyć do końca marca.
Św. Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. podczas swej czwartej pielgrzymki do Polski. Pierwszego dnia wizyty spotkał się z więźniami płockiego Zakładu Karnego - było to jedyne takie spotkanie w Polsce. Przewodniczył też mszy świętej z udziałem mieszkańców miasta i wiernych z całej Polski, która odprawiona została na błoniach Płocka – obecnie Plac Celebry Papieskiej. W płockiej katedrze przewodniczył następnie nabożeństwu, podczas którego zamknął 42. synod tej diecezji - ordynariuszem diecezji płockiej był wówczas bp Zygmunt Kamiński, późniejszy arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński.
Także pierwszego dnia wizyty w Płocku w czerwcu 1991 r. św. Jan Paweł II goszcząc już wieczorem w Domu Biskupów Płockich rozmawiał przez okno z wiernymi, którzy zgromadzili się na pobliskich skwerze i ulicy. W tym samym oknie pojawił się następnego dnia, żegnając się z mieszkańcami miasta i pielgrzymami. Aby upamiętnić tamte wydarzenia, biskup płocki zdecydował w ostatnim czasie o wyróżnieniu miejsca historycznych rozmów papieskich mozaiką umieszczoną na ścianie siedziby biskupiej. „Płock to jedno z niewielu miast, gdzie św. Jan Paweł II, podczas pobytu w dniach 7-8 czerwca 1991 r. i spontanicznego spotkania rozmawiał przez okno ze zgromadzonymi przed Domem Biskupów Płockich” – podkreślono w zarządzeniu bp Libery.
W czerwcu 2019 r. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku. (PAP)
mb/ pat/