Złożeniem kwiatów na grobach działaczy mniejszości niemieckiej na cmentarzu w Oleśnie w niedzielę rozpoczęto obchody 30-lecia istnienia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim jest największą organizacją non-profit w regionie i jedną z największych w Polsce. Skupia kilkadziesiąt tysięcy członków działających w 321 kołach terenowych. Jak powiedział Rafał Bartek, przewodniczący TSKN, tegoroczne uroczystości rocznicowe zorganizowano w Oleśnie nieprzypadkowo.
"Tegoroczne świętowanie naszego jubileuszu rozpoczynamy nietypowo w Oleśnie, a nie jak to miało miejsce przy wcześniejszych jubileuszach w Gogolinie. To nie jest jednak żaden przypadek, a po prostu przypomnienie historii, do której należy też fakt, że 30 lat temu najpierw zarejestrowało się 23 stycznia 1990 TSKN w województwie częstochowskim a 16 lutego 1990 TSKN w województwie opolskim. Po reformie administracyjnej z roku 1999 TSKN województwa częstochowskiego stał się częścią TSKNu opolskiego i w tym kształcie działamy po dzień dzisiejszy" - przypomniał Bartek.
Zdaniem lidera TSKN, dzięki przemianom demokratycznym w Polsce i Europie, jakie dokonały się po 1989 roku, mniejszość niemiecka stała się równoprawną częścią społeczeństwa polskiego.
"Kiedy tworzyła się mniejszość niemiecka Johann Kroll powiedział m.in. takie zdanie: +Teraz każdy musi wreszcie zrozumieć: my istniejemy, jesteśmy tutaj, byliśmy zawsze tutaj, pozostaniemy tutaj i oni nie mogą dalej prowadzić polityki nie pytając o nasze zdanie+. Po 30 latach możemy powiedzieć, że miał rację i choć nie zawsze nas słuchają – jak choćby ostatnio w kwestii nauczania języka niemieckiego w klasach 7 i 8, to my nauczyliśmy się zabierać głos w sprawach dla nas ważnych nawet wtedy, kiedy nie pytają. Wiele z założeń ojców i matek założycieli mniejszości pozostało po dziś dzień aktualnych – język, kultura, tradycja… Choć rzeczywiście 30 lat temu wszystko było inaczej" - powiedział Bartek.
Przewodniczący TSKN przypomniał, że obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt organizacji mniejszości niemieckiej, które dzięki wsparciu ze strony rządu Niemiec i Polski mogą prowadzić różnorodną działalność na wielu płaszczyznach życia kulturalnego, społecznego i gospodarczego. Bartek podziękował także samorządowcom, wśród których jest wielu działaczy mniejszościowych, za zrozumienie dla potrzeb lokalnych społeczności - w tym osób pochodzenia niemieckiego.
Według danych narodowego spisu powszechnego z 2011 roku, członkowie mniejszości niemieckiej zamieszkują w 11 województwach Polski. Najwięcej (78 tysięcy) deklarujących narodowość niemiecką mieszka w woj. opolskim. Kolejne po względem ilości to województwo śląskie (34,8 tys.). W wojewodztwie opolskim Mniejszość Niemiecka jest częścią koalicji rządzącej w sejmiku regionu, a przewodniczącym sejmiku jest Rafał Bartek - lider TSKN. Z województwa opolskiego pochodzi jedyny poseł MN, reprezentujący mniejszość w polskim Sejmie. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ skr/