Ponad tysiącletniej historii relacji między Danią a Gdańskiem poświęcona jest książka autorstwa m.in. historyków z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Publikacja skupia się na działalności w mieście duńskich dyplomatów.
Promocja książki pt. "Dzieje przedstawicielstw Królestwa Danii w Gdańsku i Gdyni" odbędzie się we wtorek w Ratuszu Głównego Miasta, siedzibie Muzeum Gdańska.
Jak poinformowała Alicja Bittner, zastępca kierownika działu komunikacji i promocji Muzeum Gdańska, w spotkaniu wezmą udział ambasador Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen oraz autorzy książki. Przypomniała, że w ubiegłym roku Dania i Polska świętowały 100-lecie odnowienia stosunków dyplomatycznych.
224-stronicowa publikacja składa się z sześciu rozdziałów. Zaprezentowano w nich ponad tysiąc lat historii wzajemnych stosunków między Danią i Gdańskiem.
"Najwcześniejsze informacje, na poły legendarne, o obecności mieszkańców Danii na terenie dzisiejszego Gdańska i okolicy, pochodzą z czasów św. Wojciecha z końca X wieku. Pojawia się w nich postać nieznana z imienia, która była duńskim jarlem, czyli wodzem. Swoją siedzibę miał mieć na Oksywiu (dzisiejsza dzielnica Gdyni)" - powiedział w sobotę PAP współautor publikacji dr Piotr Paluchowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Historia stałych, dyplomatycznych kontaktów między państwem duńskim a Gdańskiem zaczyna się w 1625 r.
"To właśnie wtedy przedstawicielem Danii zaczął być Francis Gordon z pochodzenia Szkot. Ożenił się z córką miejscowego aptekarza Jana Wegenera. I otrzymawszy list uwierzytelniający od króla duńskiego został konsulem Danii w Gdańsku" - dodał historyk.
W okresie nowożytnym stosunki między Danią a Gdańskiem, jako miastem handlowym, były intensywne. "Dania ze swymi cieśninami bałtyckimi odgrywała bowiem strategiczną rolę w wymianie towarów między Gdańskiem a innymi krajami. Rola konsula duńskiego w Gdańsku była więc zatem niebagatelna" - zaznaczył Paluchowski.
Do dzisiejszych czasów w Gdańsku było 49 przedstawicieli dyplomatycznych państwa duńskiego. Ich lista oraz informacje biograficzne zostały zamieszczone w książce.
Od 1993 r. konsulem honorowym Królestwa Danii jest Julian Skelnik, który był pomysłodawcą powstania książki. Na początku pełnił on swój urząd w Gdańsku, a od 2012 r. konsulat mieści się w Gdyni (obejmujący swoim zasięgiem województwo pomorskie i warmińsko-mazurskie). W dwudziestoleciu międzywojennym na terenie obecnego Trójmiasta istniały dwa przedstawicielstwa dyplomatyczne Danii: w Wolnym Mieście Gdańsku oraz Gdyni należącej do II RP.
Książka "Dzieje przedstawicielstw Królestwa Danii w Gdańsku i Gdyni" nie ogranicza się tylko do opisu tytułowej historii duńskiej dyplomacji w dwóch miastach.
"Staraliśmy się pokazać to wszystko na szerszym tle, także kontaktów z Polską. Czytelnicy poznają również ciekawe dzieje dworu królewskiego w Danii, który kierował do ościennych państw swych reprezentantów" - wyjaśnił współredaktor książki.
Oprócz Piotra Paluchowskiego, w pracy nad publikacją wzięli udział także prof. Arnold Kłonczyński, dr Jan Daniluk (obaj z Uniwersytetu Gdańskiego) oraz magister Jan Wołucki, historyk z Danii, autor książek o Gdańsku i Danii.
Patronat nad publikacją objął Duński Instytut Kultury. Wsparcia udzieliło ministerstwo spraw zagranicznych oraz kultury Królestwa Danii. Książkę opublikowało Wydawnictwo Bernardinum z siedzibą w Pelplinie (Pomorskie).(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ aj/