Celem pokuty jest przemiana umysłu i serca; natura człowieka odradza się, a on sam osiąga pełnię życia, radość i spokój duszy – pisze w liście na początek Wielkiego Postu zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.
W tym roku Wielkanoc w Kościele prawosławnym przypada 19 kwietnia, czyli tydzień po świętach katolików. Post rozpocznie się w poniedziałek 2 marca; tradycyjnie poprzedza go niedziela przebaczania win.
Z tej okazji zwierzchnik Cerkwi w Polsce skierował list do wiernych i duchowieństwa. "Wielki Post, zwany również Czterdziesiątnicą, przygotowuje nas do Paschy Pańskiej – Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Charakteryzuje się on wstrzemięźliwością i pokutą" - przypomniał abp Sawa. Dodał, że w pokucie "najważniejsze jest przebaczenie", które człowiek otrzymuje od Boga.
"Inaczej rzecz ujmując, celem pokuty jest przemiana umysłu i serca. Natura człowieka odradza się, a on sam osiąga pełnię życia, radość i spokój duszy" - podkreślił hierarcha w liście opublikowanym przez oficjalną stronę internetową Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Zaapelował też do wiernych, by pokutę rozpocząć od pojednania z innymi ludźmi. "Bez przebaczenia i pojednania z bliźnim nie ma znaczenia post, doświadczenie rekolekcyjne, modlitwy, ofiary, pokłony (...) I chociaż nie jest łatwo wybaczyć przewinienia i zapominać o zniewagach, to jednak później lekko i spokojnie jest na duszy, w której zamieszka pokój" - dodał metropolita Sawa.
Zgodnie z praktyka cerkiewną poprosił w imieniu własnym i całego duchowieństwa o "przebaczenie naszych grzechów dokonanych myślami, słowami, czynami i swoim zachowaniem".
Data Wielkiej nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto to przypada w tym samym terminie. Przeważnie prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują ją po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.
Dokładnych danych o liczbie prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, ale hierarchowie uznają te dane za niemiarodajne.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ wj/