Spektakl „Rozbitkowie” na podstawie „Burzy” Williama Szekspira jest efektem dwuletnich warsztatów z udziałem niewidomych i niedowidzących. Premiera przedstawienia, w którym wystąpią aktorzy krakowskiego Teatru Ludowego i osoby z dysfunkcjami wzroku, odbędzie się w sobotę.
Uczestnicy projektu „Przewodnicy zmysłów” wraz z artystami wspólnie poszukiwali rozwiązań artystycznych i formalnych, które miały wzmacniać przekaz spektaklu, ale nie poprzez obraz. Dzięki współpracy m.in. z kompozytorem muzyki (Karol Nepelski) powstał wielokanałowy system dźwiękowy wykorzystywany podczas przedstawienia, a rekwizyty i scenografia zostały zaprojektowane tak, by dawały wrażenia dotykowe i zapachowe.
"Zdejmujemy maksymalnie wzrok z tego spektaklu – staraliśmy się przygotować go na bazie doświadczeń zdobytych podczas warsztatów z osobami niewidzącymi i słabowidzącymi. Chodziło nam o to, aby spektakl czytelny był dla takich osób bez audiodeskrypcji" – powiedziała w czwartek PAP reżyserka "Rozbitków" Justyna Łagowska.
W widowisku tytułowi "rozbitkowie" trafiają na tajemniczą wyspę. Muszą ją poznać, zasiedlić i stworzyć świat, w którym rozpocznie się Szekspirowska "Burza". "Spektakl bazujący na +Burzy+ Szekspira pokazuje, jak marzenia stają się rzeczywistością, jak wyobraźnia wynosi nas na wyżyny własnych fantazji i krok po kroku pozwala im się spełniać" - czytamy w opisie przedstawienia.
Obsadę spektaklu tworzą: Maciej Namysło, Maja Pankiewicz, Kajetan Wolniewicz oraz gościnnie Zofia Czarna, Maciej Ozga, Helena Suchan, Teresa Urbańska, Dorota Wach.
W styczniu odbyły się pierwsze pokazy "Rozbitków", które skierowane były głównie do rodzin oraz bliskich uczestników projektu i służyły również temu, by oswoić nieprofesjonalnych aktorów ze sceną i widzami.
Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ wj/