Fotografie cennych dokumentów i przedmiotów związanych z historią polskiej emigracji można oglądać na wystawie „Polonica emigracyjne” otwartej w czwartek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.
„Emigracja jest ważnym elementem naszej pamięci - przechowywania naszej pamięci - naszej tożsamości” – powiedział podczas otwarcia wystawy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Podkreślił, że emigracja była w historii Polski tym miejscem, gdzie wolni Polacy mogli w swobodnie wyrażać swoje aspiracje i marzenia o niepodległej Polsce. „To na emigracji powstawały wielkie dzieła kultury, które mogły nas wyrażać w tym momencie, gdy tego w kraju nie mogliśmy czynić” – dodał Szarek.
Ekspozycja, składająca się z 28 plansz, prezentuje instytucje zrzeszone w Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, oraz wybrane eksponaty, muzealia, pamiątki, które się w nich znajdują. Można zobaczyć m.in. jak wygląda złote pióro, którym premier Ignacy Paderewski podpisał w Wersalu traktat pokojowy (przechowywane w Muzeum Polskim w Chicago), pistolet kieszonkowy należący do Tadeusza Kościuszki (Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze w Szwajcarii) i raport rotmistrza Witolda Pileckiego z pobytu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz (Studium Polski Podziemnej w Londynie).
Jak powiedział Szarek instytucje polonijne na świecie łączy jeden cel - zachować polskie dziedzictwo i przekazać kolejnym pokoleniom. „To są rzeczy bezcenne, które często są ilustracją podręczników historii, a mało kto sobie uzmysławia, że oryginały są daleko poza granicami Polski” – wyjaśnił prezes IPN.
Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił, że wystawa jest okazją do podziękowania i przypomnienia zasług polskiej emigracji we wspieraniu i promocji uniwersytetu. „Był taki czas, że nasz uniwersytet był utrzymywany ze składek dobrych ludzi w Polsce i zagranicą. Nigdy o tym nie zapominamy. Były w to też zaangażowane instytucje przywoływane tu na wystawie” – powiedział.
Wystawa, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy instytucjami polonijnym, zaprezentowana została po raz pierwszy we wrześniu ub. roku z okazji 41. Konferencji Muzeów Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, która odbywała się w Lublinie.
Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie powstała w 1979 r. Jest organizacją zrzeszającą instytucje polonijne, przechowujące cenne świadectwa polskiej kultury i historii. Obecnie organizacja skupia 25 instytucji (muzeów, archiwów i bibliotek) działających w dziewięciu krajach na różnych kontynentach.
Wystawa „Polonica emigracyjne – ze zbiorów instytucji członkowskich Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie” będzie prezentowana na KUL do 27 marca.(PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/ pat/