Udziału publiczności w 10 planowanych na terenie woj. śląskiego imprezach masowych, w tym części festiwalu Fryderyki, zakazał do wtorkowego popołudnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Po apelu marszałka regionu wstrzymują działalność kolejne instytucje kultury woj. śląskiego.
Jak poinformowała we wtorek po południu rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska, zgodnie z wtorkową informacją po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, należy spodziewać się zakazu udziału publiczności we wszystkich planowanych w kolejnych dniach imprezach masowych – czyli powyżej 1 tys. osób.
Przedstawiciele rządu we wtorek zaapelowali, aby organizatorzy mniejszych imprez odwoływali je we własnym zakresie. „Jeżeli organizator imprezy powyżej 1 tys. osób nie zdecyduje się sam na jej odwołanie, wojewoda podejmie wówczas decyzję, że impreza może się odbyć, ale bez udziału publiczności” - uściśliła Kucharzewska.
„Wojewoda już od wczoraj wieczora wydał dziesięć decyzji o organizacji imprezy masowej bez udziału publiczności” - zaznaczyła rzeczniczka. „To imprezy sportowe, ale też taką dużą imprezą są gale Fryderyków” - wskazała rzeczniczka.
W ramach rozciągniętego na dwa weekendy festiwalu nagród muzycznych Fryderyki w Katowicach 8 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbyła się już Gala Muzyki Poważnej.
Rozdanie statuetek w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej, a także koncert gwiazd polskiej muzyki zaplanowano na 14 i 15 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym - obie te imprezy będą mogły odbyć się bez udziału publiczności (organizator poinformował już, że osoby posiadające bilety na sobotnie lub niedzielne koncerty otrzymają zwrot kosztu biletu).
Ponadto bez udziału publiczności mogą odbyć się m.in. mecz w ramach siatkarskiej Ligi Mistrzów ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Kuzbass Kemerowo (w Arenie Gliwice), mecz hokejowy GKS Tychy – GKS Katowice, turniej tenisa stołowego w Arenie Gliwice, inne mecze piłkarskie, siatkarskie czy koszykarskie oraz np. występy kabaretowe w Łaziskach Górnych i Bielsku-Białej.
„Na bieżąco spływają do nas z całego województwa informacje o planowanych w najbliższych dniach i tygodniach imprezach masowych; możemy się spodziewać, jak w całej Polsce, decyzji o możliwości ich organizacji bez udziału publiczności” - zaznaczyła Kucharzewska.
Rzeczniczka przypomniała, że podstawą decyzji wojewody jest tu art 34. ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. „Liczy się negatywna ocena stanu bezpieczeństwa – wiemy jaka jest sytuacja: siedem potwierdzonych przypadków zakażeń w woj. śląskim” - wskazała.
Według art. 3 tej ustawy do imprez masowych zalicza się masowe imprezy artystyczno-rozrywkowe oraz masowe imprezy sportowe, w tym mecze piłki nożnej. Imprezą masową nie są natomiast wydarzenia organizowane m.in. w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, czy muzeach.
We wtorek jednak, na spotkaniu z szefami podległych samorządowi województwa dyrektorami instytucji kultury marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zalecił im ograniczenie wydarzeń skupiających znaczną liczbę mieszkańców. W reakcji jako pierwsze Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" poinformowało o swoim zamknięciu do 14 kwietnia włącznie - w związku z potencjalnym zagrożeniem spowodowanym koronawirusem.
Następnie podobne informacje zaczęły rozsyłać kolejne placówki. We wtorek po południu dyrekcja Instytucji Filmowej Silesia Film poinformowała o odwołaniu wszystkich seansów oraz wydarzeń w prowadzonych przez Instytucję kinach: Kinie Kosmos, Kinie Światowid, Kinoteatrze Rialto w Katowicach oraz w Kinie Bałtyk w Raciborzu i w Kinie Janosik w Żywcu - do 13 kwietnia br. włącznie.
Do 13 kwietnia zamknięta została Biblioteka Śląska. W tym czasie nie będą realizowane zamówienia oraz zwroty książek, aktualne wypożyczenia zostaną przedłużone o 30 dni, a kary za niezwrócone w tym czasie zbiory nie będą naliczane. Wszystkie wydarzenia Biblioteki z udziałem publiczności odwołano.
Podobnie wszystkie wydarzenia zaplanowane do 14 kwietnia 2020 r. odwołał Instytut Myśli Polskie im. Wojciecha Korfantego (do niedawna Regionalny Instytut Kultury). Do 14 kwietnia działalność artystyczną zawiesił też Teatr Śląski w Katowicach. Placówki poprzez własne strony internetowe mają informować m.in. o możliwości zwrotu kupionych biletów i ew. nowych datach planowanych wydarzeń.
Działania związane z zagrożeniem koronawirusem podejmują też lokalne samorządy, np. władze Sosnowca poinformowały we wtorek o odwołaniu lub przesunięciu imprez w miejskich obiektach zamkniętych (do 22 marca włącznie) oraz organizacji wydarzeń sportowych bez udziału publiczności.
Ponadto miasto całkowicie zakazało odwiedzin w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim i ograniczyło je w Domach Pomocy Społecznej, rekomenduje odwołanie wycieczek, wyjść i szkolnych wymian międzynarodowych i odwołuje wydarzenia jubileuszowe z udziałem seniorów. Od 12 marca, do odwołania, wyłączono wpłatomat w Urzędzie Miejskim. PKM Sosnowiec dodatkowo dezynfekuje miejskie autobusy, w których wszystkie dni otwierają kierowcy.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mhr/