Wystawę „Przyjaźń polsko-węgierska w sporcie” otwarto w czwartek w XXII dzielnicy Budapesztu w związku z Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, przypadającym 23 marca.
Wystawa, którą otworzyła dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, składa się z 22 plansz i powstała z inicjatywy Instytutu. Po raz pierwszy pokazano ją w stolicy Węgier w 2018 roku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Warte podkreślenia jest to, że mimo sytuacji zagrożenia, przy zachowaniu wszystkich odpowiednich środków ostrożności, w bardzo wąskim gronie zainteresowanych sportem, z udziałem wspaniałych gości,(…) udało nam się przedstawić mniej znany rozdział stosunków polsko-węgierskich” – powiedziała PAP Urbańska.
W wernisażu wzięli udział m.in. burmistrz XXII dzielnicy Ferenc Karsay, kilkakrotny mistrz świata w szermierce i olimpijczyk Jenoe Kamuti, który jest obecnie przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Fair Play, a także reporter i komentator sportowy Zoltan Novotny.
„Spotkanie miało charakter dosyć kameralny, żeby nie eskalować zagrożeń związanych z sytuacją epidemiologiczną. Szersza publiczność będzie mogła się zapoznać z wystawą indywidualnie albo za pośrednictwem telewizji” – powiedziała Urbańska.
Na wystawie pokazywane są takie postaci jak Imre Pozsonyi, trener reprezentacji Polski w piłce nożnej po I wojnie światowej, który poprowadził drużynę do pierwszego meczu międzypaństwowego: z Węgrami przegranego 0:1, trener piłkarski Janos Steiner czy trzykrotny mistrz olimpijski w boksie Laszlo Papp, który został pokonany przez legendarnego polskiego boksera Zbigniewa Pietrzykowskiego.
Wystawa została zorganizowana przez samorząd polski XXII dzielnicy Budapesztu we współpracy z Instytutem Polskim.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ap/