Przygotowujemy (...) specjalny program ministra dot. działań kulturalnych, artystycznych w internecie; drugi program będzie rekompensować straty już po okresie epidemii - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
"My od samego początku, jako resort kultury włączyliśmy się w prace nad specustawą (antykryzysową - PAP). Ja od samego początku informowałem środowiska ludzi kultury (...), w jakim kierunku idziemy i mogę jeszcze raz powtórzyć, jeśli chodzi firmy, które zajmują się kulturą, o samozatrudnionych, o osoby na umowach o dzieło czy umowach zleconych to rozwiązania proponowane w specustawie są dla wszystkich takie same" - powiedział Gliński w Polsat News.
Poinformował również o dwóch programach, które przygotowuje resort kultury. "Pierwszy to +Kultura w internecie+, a drugi będzie rekompensować straty już po okresie epidemii" - tłumaczył. "Przygotowujemy (...) specjalny program ministra do działań kulturalnych, artystycznych w internecie, to jest około 20 mln. (...) Na razie szukamy środków w ramach naszego budżetu i znaleźliśmy je, więc to będzie około 20 mln" - wyjaśniał.
"Setki, dziesiątki tysięcy polskich artystów utrzymuje się z programów ministra kultury. My mamy 32 takie programy, w ramach których środki publiczne są przeznaczane dla ludzi kultury" - powiedział. "Będziemy znacznie bardziej elastycznie podchodzić do realizowania i rozliczania tych programów, co umożliwi przesunięcie np. różnych artystycznych wydarzeń na czas późniejszy albo przeniesienie ich do internetu. Zwiększamy także pulę zasiłków socjalnych. Wprowadzamy pewne zmiany w ustawach dotyczących kultury, żeby pomagać różnym firmom np. producentom filmowym" - poinformował. Podkreślił również, że dotychczasowe dotacje będą utrzymane.
"Jesteśmy także w trybie odwołań do programów, będzie druga tura w jednym z programów. To wszystko będzie już uwzględniało obecną sytuację, aby ludziom kultury udostępnić możliwość zarobkowania w tej nowej, bardzo trudnej rzeczywistości" - dodał.
Zapytany o sytuację prywatnych teatrów wyjaśnił, że mogą one korzystać z rozwiązań zapisanych w specustawie dla wszystkich firm. "To na teraz mogę zapewnić. Mogą też korzystać z programu, który uruchomimy, mogą aplikować do tego programu. Na pewno będę chciał traktować tego rodzaju instytucje priorytetowo, bo nie chcielibyśmy pozwolić, aby te teatry upadły" - poinformował.
autor: Olga Łozińska
oloz/ wj/