Zamiast na bezpośrednich warsztatach z twórcami ludowymi, on-line, na internetowych lekcjach i warsztatach, muzea, organizacje społeczne, uczą wszystkich zainteresowanych jak wykonać tradycyjne palmy czy pisanki wielkanocne.
Takie zajęcia przygotowało np. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (Mazowieckie) czy Centrum Aktywności Wielopokoleniowej Klanza w Białymstoku.
Tradycje związane z palmami, pisankami przypominają w sieci także Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej spod Białegostoku, czy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Ciechanowieckie muzeum przygotowało opisowy "Codziennik muzealny" o różnej tematyce.
Pracownicy tych placówek podkreślają, że wiele osób, często nawet całe rodziny, które przebywają teraz w swoich domach w związku z pandemią koronawirusa, mogą wspólnie wykonać palmy czy pisanki, najmłodsi uczyć się tradycji i poznawać ją.
Co roku, przed Wielkanocą, warsztaty z wykonywania kurpiowskich palm i pisanek organizowało Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Brało w nich udział wielu chętnych, muzeum organizowało też specjalną imprezę z takimi warsztatami dla całych rodzin, ale w tym roku nie mogły się one odbyć.
Dyrektor ostrołęckiego Muzeum Maria Samsel powiedziała PAP, że placówka postanowiła "przenieść" to spotkanie do internetu, muzeum przygotowało lekcje z wykonywania palmy i pisanek, które są do obejrzenia np. na profilu muzeum w mediach społecznościowych.
Samsel oceniła, że paradoksalnie, sytuacja związana z koronawirusem zmusiła wszystkich do "powrotu do tradycji", czyli wykonania ozdób wielkanocnych z tych materiałów i naturalnych barwników, które są dostępne w domu. Przypomniała, że tak było kiedyś, a współcześnie wiele osób korzysta z gotowych ozdób, które kupuje, obecna sytuacja zachęca do wykonania ozdób w domu.
Według Samsel muzeum niejako "wprasza się" do domów, zachęca, by rodzice i dzieci usiedli do wspólnej pracy nad palmami czy pisankami. Zaznaczyła, że na przygotowanych lekcjach on-line z udziałem twórców ludowych, dostosowano poziom trudności wykonania tych przedmiotów do możliwości dzieci, rodzin. Wykonywania pisanek uczy twórczyni Wiesława Bogdańska. Muzeum uczyło już wcześniej także zdalnie wykonywania tradycyjnej kurpiowskiej wycinanki.
Filmik z instruktażem jak własnoręcznie wykonać palmę wielkanocną zamieściło także np. Centrum Aktywności Wielopokoleniowej Klanza w Białymstoku.
Muzeum w Ciechanowcu organizowało od ponad 20 lat, co roku, konkurs na najpiękniejsze palmy wielkanocne. W tym roku - z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem, konkurs się nie odbył. Nie będzie też w kościołach ani święcenia palm, ani procesji. Taki konkurs na palmę kurpiowską - nadzorowany przez ostrołęckie muzeum od 50 lat - nie odbył się także w Łysych (Mazowieckie).(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ par/