Polska po 1989 roku

06.01.2020

Związek Kurpiów wydał „Ilustrowany Słownik Kurpiowski”

Źródło: Związek Kurpiów Źródło: Związek Kurpiów

Promocji Kurpiowszczyzny poprzez dialekt kurpiowski służy m.in. wydany przez Związek Kurpiów w Ostrołęce (Mazowieckie) „Ilustrowany Słownik Kurpiowski”. To swego rodzaju mała encyklopedia dedykowana wszystkim zainteresowanym kurpiowską mową - dodano.

W słowniku znalazło się ponad tysiąc głównych słów z tego dialektu oraz omówione podstawowe zasady gramatyczne i ortograficzne.

Związek Kurpiów podkreśla, że wydawnictwo jest swego rodzaju małą encyklopedią Kurpiowszczyzny, dedykowaną nie tylko dzieciom i młodzieży, ale wszystkim zainteresowanym kurpiowską mową.

Słownik powstał w ramach projektu "Mówimy po kurpiowsku. Letnia Szkoła Dialektu Kurpiowskiego", który Związek Kurpiów realizuje dzięki dofinansowaniu z samorządu województwa mazowieckiego, powiatu ostrołęckiego i sponsorów.

Autor słownika, prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb poinformował PAP, że wydanie było planowane od kilku lat. "Wielu Kurpiom książka ta pozwoli wrócić do kraju lat dziecinnych. Dla nauczycieli będzie nieocenioną pomocą w realizacji lekcji regionalnych" - podkreślił.

W słowniku znalazło się 1140 haseł, do których jest 215 ilustracji i zdjęć. Jest również część dotycząca gramatyki dialektu kurpiowskiego z odmianą najważniejszych czasowników, ortografia, alfabetyczny skorowidz haseł w języku polskim i ich kurpiowskie odpowiedniki.

Prezes Związku Kurpiów zaznacza, że słownictwo jest ukazane jako mowa żywa, z przykładami użycia tych słów, by zachęcać do nauki. "Słownik został napisany i skonsultowany przez osoby urodzone i wychowane na Kurpiach. Jest on przystępnym, a jednocześnie wiarygodnym źródłem do poznania podstaw mowy Kurpiów, bez atrybutów wymaganych w pracach naukowych" - wskazał Grzyb.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL