Promocji Kurpiowszczyzny poprzez dialekt kurpiowski służy m.in. wydany przez Związek Kurpiów w Ostrołęce (Mazowieckie) „Ilustrowany Słownik Kurpiowski”. To swego rodzaju mała encyklopedia dedykowana wszystkim zainteresowanym kurpiowską mową - dodano.
W słowniku znalazło się ponad tysiąc głównych słów z tego dialektu oraz omówione podstawowe zasady gramatyczne i ortograficzne.
Związek Kurpiów podkreśla, że wydawnictwo jest swego rodzaju małą encyklopedią Kurpiowszczyzny, dedykowaną nie tylko dzieciom i młodzieży, ale wszystkim zainteresowanym kurpiowską mową.
Słownik powstał w ramach projektu "Mówimy po kurpiowsku. Letnia Szkoła Dialektu Kurpiowskiego", który Związek Kurpiów realizuje dzięki dofinansowaniu z samorządu województwa mazowieckiego, powiatu ostrołęckiego i sponsorów.
Autor słownika, prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb poinformował PAP, że wydanie było planowane od kilku lat. "Wielu Kurpiom książka ta pozwoli wrócić do kraju lat dziecinnych. Dla nauczycieli będzie nieocenioną pomocą w realizacji lekcji regionalnych" - podkreślił.
W słowniku znalazło się 1140 haseł, do których jest 215 ilustracji i zdjęć. Jest również część dotycząca gramatyki dialektu kurpiowskiego z odmianą najważniejszych czasowników, ortografia, alfabetyczny skorowidz haseł w języku polskim i ich kurpiowskie odpowiedniki.
Prezes Związku Kurpiów zaznacza, że słownictwo jest ukazane jako mowa żywa, z przykładami użycia tych słów, by zachęcać do nauki. "Słownik został napisany i skonsultowany przez osoby urodzone i wychowane na Kurpiach. Jest on przystępnym, a jednocześnie wiarygodnym źródłem do poznania podstaw mowy Kurpiów, bez atrybutów wymaganych w pracach naukowych" - wskazał Grzyb.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ pad/