Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przygotowała 1000 symbolicznych święconek. Przekażą je osobom potrzebującym wolontariusze oraz oddział WOT; będą także dostępne w niektórych kościołach na terenie diecezji.
Jak poinformował PAP dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski, do akcji włączyli się darczyńcy: Piekarnia - Cukiernia Robson Robert Marczuk, Zakłady Mięsne Stanisławów Sp. z.o.o, Zakłady Mięsne Zakrzewscy.
Dodał, że mecenat duchowy nad akcją #swieconka+ objął bp Piotr Sawczuk. W przygotowaniu tego przedsięwzięcia zaangażowani są pracownicy Caritas, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sokołowa Podlaskiego i Bielska Podlaskiego, Domu Miłosierdzia oraz wolontariusze. Działania te wspierają także w terenie: ks. Piotr Jarosiewicz, Monika Kauska, Agnieszka Olendzka, Teresa Roguska, Urszula Krzymowska, ks. Łukasz Łapiński, ks. Mariusz Laskowski, Paweł Marchelewicz, ks. Mariusz Kroll, Teresa Kostka z Zespołem Parafialnym, a także odział Wojsk Obrony Terytorialnej z Siedlec.
"Ostatni czas jest dla wszystkich bardzo trudny, sytuacja, która panuje w kraju w związku z trwającą epidemią dla wielu z nas może być bardzo niebezpieczna, szczególnie dla osób słabszych i schorowanych. Koronawirus, który wyniszcza organizm, a w następstwie tego prowadząc do śmierci wielu istot ludzkich, jest tragedią, poważną w swoich skutkach i niestety nieodwracalną. Dlatego Caritas Diecezji Drohiczyńskiej kieruje swój apel do wszystkich ludzi, by w tym trudnym momencie zjednoczyli się duchem ze wszystkimi, pokonując razem trudne czasy, między innymi pozostając we własnych domach, jednakże nie zapominając tym samym o osobach potrzebujących" - podkreślił ks. Gołębiewski.
Jak dodał, podczas tych trudnych chwil Caritas Diecezji Drohiczyńskiej zachęca też do zmobilizowania sił, by pokonać swoje słabości, przyłączając się do akcji #dzielnybodobry. "Jej celem jest objęcie opieką osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, nieporadnych, samotnie wychowujących dzieci, mieszkających na terenie Diecezji Drohiczyńskiej, którzy narażeni są na zarażenie wirusem oraz jego skutkami" - dodał dyrektor Caritas.
"Akcja ma zapewnić pomoc osobom potrzebującym poprzez dostarczenie im żywności, środków higienicznych i ochronnych, np. maseczek, rękawiczek, niezbędnych leków pod drzwi w warunkach wymuszonej izolacji. W tym celu Caritas Diecezjalna uruchomiła numer telefonu 515-248-029, na który można dzwonić i poprosić o pomoc. Pamiętajmy szczególnie teraz o naszych sąsiadach, osobach starszych, nieporadnych, niepełnosprawnych mieszkających w naszej okolicy, może to właśnie one potrzebują naszej sąsiedzkiej pomocy, zwróćmy szczególnie uwagę na nich!" - zaapelował ks. Gołębiewski.
Zachęca też do zainteresowania się ich losem. "Często siedzą oni w domu w osamotnieniu, przeżywają strach i lęk z powodu płynących zewnątrz informacji, czują się źle i są przerażeni. Z powodu wstydu boją się zwrócić o pomoc, przez co ich życie zmienia się w dramat, gdyż nie mają co jeść, nie biorą leków, zaniedbują swoją higienę. "Dlatego Caritas diecezjalna gorąco zachęca osoby o otwartym sercu do okazania cichej życzliwości i udzieleniu konkretnej pomocy, która będzie miała na celu wspólne dobro i zdrowie diecezjan" - podkreślił dyrektor Caritas.
Jak zaznaczył, wsparciem w okresie epidemii dla Caritas są nieodzownie wolontariusze, którzy przygotowują także paczki żywnościowe, dowożą zakupy potrzebującym, pomagają wynieść śmieci, lub wyprowadzić psa na spacer. "Nie bójmy się zostać wolontariuszem niosącym pomoc, zadbajmy o swojego sąsiada, któż jak nie my może wesprzeć najbliższych. Tyle dobra jest jeszcze przed nami, tyle możemy wspólnie zrobić. Pamiętajmy przy tym o najważniejszym, bądźmy razem dzielni, wspierając się nawzajem w tych trudnych chwilach" - zaznaczył ks. Gołębiewski.
W tym roku akcję #dzielnybodobry wsparli: suempol Sp.z o.o, Oerlemans Foods Siemiatycze Sp. z o.o, Sieć Sklepów TOPAZ, Sokołów S.A, Fundacja Orlen, Piekarnia Oskroba S.A, Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, oraz indywidualni darczyńcy poprzez wpłaty na konto. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ par/