Gmina Borzęcin (woj. małopolskie) otrzymała 190 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, znajdujących się w Borzęcinie i Bielczy. Zaplanowane prace mają zostać wykonane w tym roku.
Jak poinformował we wtorek PAP wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak, cmentarze wojenne nr 266 w Borzęcinie i 279 w Bielczy, na których spoczywa łącznie 127 żołnierzy armii austro–węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, wymagają pilnej interwencji konserwatorskiej, ponieważ ostatnie prace były na nich przeprowadzane ponad 20 lat temu. "Na bieżąco dbają o te nekropolie uczniowie miejscowych szkół, ale ząb czasu odcisnął już swoje piętno na tych obiektach"- dodał.
Zaplanowane w tym roku prace konserwatorskie będą polegać między innymi na likwidacji pęknięć i ubytków. W sumie kosztować mają około 230 tys. zł. Poza dotacją z MKiDN na kwotę tę złożą się środki z budżetu gminy.
Według wójta gminy, środki z resortu kultury to nie jedyne pieniądze pozyskane przez samorząd na odnowę obiektów historycznych. Borzęcin – przypomniał Kwaśniak – pozyskał też środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na renowację pomnika upamiętniającego mieszkańców gminy poległych w czasie I i II wojny światowej.
Nekropolia wojenna w Borzęcinie, gdzie spoczywa 76 żołnierzy znajduje się na tamtejszym cmentarzu parafialnym. Kwatera, zaprojektowana przez Roberta Motke, składa się z 32 grobów oznaczonych betonowymi stellami z krzyżami oraz emaliowanymi tabliczkami, na których widnieją nazwiska poległych. Na cmentarzu parafialnym znajduje się również kwatera wojskowa w Bielczy, w której pochowano 51 żołnierzy.
Na terenie gminy Borzęcin znajduje się w sumie pięć cmentarzy wojennych, będących pamiątką starć armii Austrii, Prus i Rosji podczas I wojny światowej. Pochowani są na nich żołnierze, którzy zginęli w latach 1914 i 1915 podczas walk toczonych pomiędzy Rabą a Dunajcem.
Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w walkach i umierali w okopach w czasie I wojny światowej. Na terenie Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, upamiętniających ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in.: Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów i Słoweńców.
Cmentarze z I wojny światowej na terenie dawnej Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-15. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami - która trwała od 2 do 5 maja 1915 r., nazywana ze względu na liczbę ofiar "małym Verdun" lub "polskim Verdun".(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pat/