Historia Polski to nie tylko stosy zapisanych książek z datami, perypetie minionych władców czy dawno zakończone bitwy. To również losy naszych rodzin – podkreśla w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zachęca do udziału w akcji społecznej Muzeum Historii Polski #MojaPamiątka.
"Indywidualne historie, z których każda jest unikatowa, ale wspólnie tworzą wielki skarbiec wiedzy i uczuć. Symbolem tych emocji są pamiątki - przedmioty, które znaczą coś więcej, niż wynikałoby to z ich materialnej wartości" - podkreślił Morawiecki.
Wpisem na Fb premier zainaugurował w sobotę akcję społeczną #MojaPamiątka, która jest realizowana przez Muzeum Historii Polski. "Chciałbym zachęcić Państwa do wzięcia udziału w akcji społecznej #MojaPamiątka (...), którą mam dziś przyjemność zainicjować" - wyjaśnił. Dodał, że "jej celem jest stworzenie wyjątkowej wystawy, która stanie się skarbnicą wiedzy i doświadczeń dla przyszłych pokoleń".
"Każdy z nas może stać się częścią ekspozycji. Jak? To bardzo proste - wystarczy opisać, sfotografować albo nagrać wspomnienia swoje lub kogoś z rodziny, bądź po prostu poszperać na strychu u babci i dziadka" - napisał Morawiecki. Wyjaśnił, że "prace i pamiątki mogą skupiać się na dowolnym okresie historii Polski".
Wpisem na Fb premier zainaugurował akcję społeczną #MojaPamiątka, która jest realizowana przez Muzeum Historii Polski. Jej celem jest stworzenie wyjątkowej wystawy, która stanie się skarbnicą wiedzy i doświadczeń dla przyszłych pokoleń - wskazał Mateusz Morawiecki.
"Jednak z oczywistych względów najłatwiej będzie zgromadzić nam suweniry związane z okresem II wojny światowej, PRL-u, postaci Św. Jana Pawła II i czasów +Solidarności+" - podkreślił premier.
Celem akcji #MojaPamiątka jest stworzenie z pojedynczych wspomnień jednej opowieści o Polsce XX wieku - poinformowało w sobotę Muzeum Historii Polski. Zgromadzony materiał zostanie wykorzystany na wystawie w 2021 r.
"Fotografia, list, zegarek na dewizce – w każdym z tych przedmiotów zaklęta jest opowieść. Ta osobista i ta zbiorowa. Właśnie z nich Muzeum Historii Polski chce stworzyć unikatową wystawę w ramach akcji społecznej #MojaPamiątka. Pojedyncze losy i historie rodzinne niech staną się skarbnicą wiedzy i doświadczeń dla kolejnych pokoleń. Zwłaszcza w czasie pandemii" - napisano w informacji prasowej.
Akcja #MojaPamiątka skierowana jest do osób po 60. roku życia, powstała z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego.
Punktem wyjścia do snucia opowieści przez seniorów jest pamiątka – przedmiot, dokument, zdjęcie.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro: Zajrzycie do szuflad – poszukajcie fotografii z dzieciństwa, młodości i dorosłego życia, przejrzyjcie zachowane pamiątki, dokumenty – odkryjcie wspomnienia. Wybierzcie jeden przedmiot, dokument, może jedną fotografię czy film i opiszcie nam historie, które się za nimi kryją.
"Zajrzycie do szuflad – poszukajcie fotografii z dzieciństwa, młodości i dorosłego życia, przejrzyjcie zachowane pamiątki, dokumenty – odkryjcie wspomnienia. Wybierzcie jeden przedmiot, dokument, może jedną fotografię czy film i opiszcie nam historie, które się za nimi kryją" – powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Organizatorzy czekają zwłaszcza na: albumy lub pamiętniki, eseje, materiały video, wpisy lub serie wpisów na swoim blogu lub kanale w mediach społecznościowych.
Przekazano, że "prace mogą skupiać się na dowolnym okresie historii, jednak organizatorzy szczególnie zachęcają do opisywania: historii rodzinnych z czasów II wojny światowej, trudności życia codziennego w PRL (zwłaszcza w czasach kryzysu), spotkania z Janem Pawłem II, czasów +Solidarności+ oraz działalności w opozycji antykomunistycznej".
Prace należy wysyłać do 30 czerwca 2020 r. na adres: mojapamiatka@muzhp.pl lub dostarczyć w formie materialnej na adres: Muzeum Historii Polski, ul. Mokotowska 33/35, 00-560 Warszawa.
Akcję #MojaPamiątka organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt został objęty honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.
Wśród patronów medialnych jest serwis dzeje.pl.
Szczegółowe informacje o akcji społecznej #MojaPamiątka znajdują się na stronie: www.mojapamiatka.muzhp.pl. (PAP)
gj/ itm/
ksi/ itm/