Ekipa remontowo-konserwatorska przejęła plac budowy w kościele w Polance Wielkiej. To początek prac przy tworzeniu Beskidzkiego Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej. Będzie się on składał z siedmiu obiektów – podała diecezja bielsko-żywiecka.
„XVI-wieczny polański kościół św. Mikołaja to jedna z największych drewnianych budowli zachowanych w Małopolsce z ocalałym doskonałym wyposażeniem rokokowym, pozostającym w ścisłym związku artystycznym z rzeźbą morawsko-austriacką I poł. XVIII w.” – podała diecezja.
Rozpoczęcie prac właśnie w tej świątyni było nieprzypadkowe. „Od lat 80. minionego stulecia używana była tylko okazjonalnie, gdyż w parafii wzniesiono nowy, murowany kościół. Dzięki staraniom wieloletniego proboszcza, będącego obecnie już na emeryturze, ks. prałata Tadeusza Porzyckiego, uratowano część bezcennego wyposażenia z zabytkowej świątyni, jednak ona sama wymagała natychmiastowej interwencji” – podały służby prasowe w komunikacie.
Prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzone zostaną w ciągu niecałych trzech najbliższych lat. Obejmą w sumie sześć kościołów pełniących kiedyś funkcję świątyń parafialnych (oprócz świątyni w Polance Wielkiej, także w Grojcu, Gilowicach, Łodygowicach, Nidku i Osieku – PAP), a także XVIII-w. budynek, w którym znajdowała się niegdyś szkoła parafialna w Starej Wsi. Prace są niezbędne, by te obiekty przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.
Prace przeprowadzi konsorcjum firm Coneks, Antiqua Konserwacja Dzieł Sztuki i zakład budowlany „Szarek”. Na ten cel diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość projektu wynosi 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy.
Muzeum będzie miejscem organizacji szeroko pojętych działań kulturalno-edukacyjnych oraz naukowych, takich jak wystawy dzieł sztuki, wykłady, konferencje naukowo-badawcze, wernisaże artystyczne, koncerty muzyczne, warsztaty, które przyciągną naukowców, twórców ludowych, artystów, a przede wszystkim turystów, pielgrzymów i mieszkańców, przez co zwiększy się szansa dostępu do kultury.
"Ufamy, że nasze Muzeum w nowatorskiej formule za trzy lata będzie stanowić doskonałą odpowiedź na pytanie ludzi przyjeżdżających do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau: co można jeszcze u was zobaczyć innego? I wtedy będziemy mogli odpowiedzieć: unikalne piękno z Bożej inspiracji zamknięte w drewnie i talencie naszych przodków" - powiedział dyrektor Muzeum ks. Szymon Tracz.
Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/