Zamknięte czasowo z powodu epidemii koronawirusa Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku (woj. warmińsko-mazurskie) od soboty zostało ponowne otwarte dla zwiedzających.
W związku ze znoszeniem ograniczeń dotyczących COVID-19 fromborskie muzeum udostępniło po dwumiesięcznej przerwie większość swoich obiektów, z wyjątkiem planetarium. Zwiedzać można wystawy w dawnym Pałacu Biskupim i Szpitalu św. Ducha, który jest jedynym zachowanym w Polsce obiektem szpitalnym niezmienionym od końca XVII wieku. Dostępny jest też ponownie Park Astronomiczny na Górze Żurawiej k. Fromborka.
Przy wejściach ustawiono pojemniki ze środkiem do dezynfekcji rąk, a na terenie obiektów muzealnych goście mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zwiedzający powinni też zachować pomiędzy sobą bezpieczną odległość - minimum dwóch metrów. Na sali ekspozycyjnej w dawnym Pałacu Biskupim może przebywać jednocześnie 20 osób, a w szpitalu św. Ducha do 30 osób. Zwiedzanie Parku Astronomicznego i nocne pokazy nieba odbywają się w grupach liczących do sześciu osób.
W dawnym pałacu biskupów warmińskich na wzgórzu katedralnym prezentowana jest obecnie wystawa z okazji 70-lecia muzeum, a także ekspozycja "Człowiek, osoba, persona. Portret w przestrzeni sakralnej" i "Mikołaj Kopernik na monetach i banknotach świata - ze zbiorów Oresta Paszkowycza", która jest uważana za największą na świecie prywatną kolekcję kopernikanów.
W zespole poszpitalnym przy ul. Starej prezentowane jest z kolei wystawa ze zbiorów działu historii medycyny, naczynia aptekarskie z XVI-XX w., a także warmińskie malarstwo i rzeźba sakralna z XVII-XVIII w.
Jak zapowiedział dyrektor muzeum Mirosław Jonakowski, otwarcie fromborskiego planetarium i podjęcie działalności edukacyjnej będzie zależało od analizy bezpieczeństwa oraz dalszych decyzji władz centralnych.
Fromborskie muzeum odwiedza rocznie 130-150 tys. osób. W centrum zainteresowania tej instytucji jest Mikołaj Kopernik, jego życie i dzieło, na tle epoki i w kontekście miejsca, w którym spędził większość swojego życia i gdzie powstawało jego dzieło "De revolutionibus". We wszystkich kolekcjach gromadzone są więc obiekty związane z wielkim astronomem i jego epoką, a także z upamiętnianiem jego osoby przez wieki.
Zgodnie z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego niektóre instytucje kultury, w tym muzea, galerie sztuki czy biblioteki mogły wznowić działalność już od 4 maja. Decyzję o ponownym otwarciu dla zwiedzających podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. Muzeum we Fromborku wznowiło działalność jako jedno z pierwszych w regionie.
Jak wynika z zaleceń MKiDN, muzea i galerie sztuki powinny na pierwszym etapie otwierania m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup. (PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ dki/