W związku ze zniesieniem części obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa od wtorku skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będzie ponownie otwarty dla indywidualnych zwiedzających. Obowiązywać będą tam jednak szczególne zasady zwiedzania, np. obowiązek zakrywania ust i nosa.
„Od 12 maja 2020 r. otwieramy dla zwiedzających Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – skansen” – ogłosiła w poniedziałek placówka. Jak podano w komunikacie, udostępnione zostaną ekspozycje z wyłączeniem jedynie Galerii Rzeźby i chałupy z Drwał.
Muzeum Wsi Mazowieckiej podkreśliło m.in., że w celu ograniczenia zagrożenia zakażeniem koronawirusem od 12 maja w sierpeckim skansenie wprowadzone zostaną szczególne zasady zwiedzania, w tym obowiązek zakrywania ust i nosa, zachowania odległości nie mniejszej niż 2 metry od siebie oraz zakaz przemieszczania się małoletnich do ukończenia 13. roku życia bez opieki osoby dorosłej.
Jak zaznaczyło Muzeum Wsi Mazowieckiej, po ponownym udostępnieniu dla gości sierpeckiego skansenu w pomieszczeniach poszczególnych obiektów przebywać będzie mogła jedna osoba zwiedzająca, a przed wejściem do każdego obiektu każdy zobowiązany będzie do dezynfekcji rąk środkiem, który zapewni placówka.
„Do odwołania wyłącza się możliwość zwiedzania skansenu w zorganizowanych grupach” – zastrzegło Muzeum Wsi Mazowieckiej. W komunikacie wspomniano jednocześnie, że nadal wstrzymane będzie tam zwiedzanie z przewodnikiem i audioprzewodnikiem; nie będzie też organizowanych inscenizacji i pokazów zajęć gospodarskich, rzemiosła i rękodzieła, a także przejażdżek konnych oraz zaprzęgiem konnym.
„Zachęcamy do zwiedzania ekspozycji muzealnych z publikacją +Przewodnik+, która będzie miłą pamiątką z pobytu w Muzeum” – podkreśliła placówka. Zaapelowała również o korzystanie, jeżeli to możliwe, z płatności on-line lub elektronicznych.
Muzeum Wsi Mazowieckiej poinformowało w poniedziałek, że wciąż, aż do odwołania, zamknięte pozostaną jego dwa oddziały: w sierpeckim Ratuszu oraz zamiejscowy, Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Obecnie główna część placówki – skansen - zajmuje ok. 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście obiektów, zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki, w tym np. kościół, kuźnia orz karczma. Najstarszym z prezentowanych tam obiektów jest chałupa drobnoszlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. W plenerach i wnętrzach historycznych obiektów skansenu powstawały znane filmy, jak np. „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.
W marcu, z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, wszystkie instytucje kultury w Polsce, w tym muzea, zostały zamknięte dla zwiedzających. Z końcem kwietnia rząd ogłosił wznowienie działalności niektórych placówek, w tym galerii sztuki i właśnie muzeów, z możliwością ich ponownego otwarcia od 4 maja. (PAP)
mb/ itm/