W 72. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego gdańskie Muzeum II Wojny Światowej organizuje trzydniową akcję #ZniczDlaRotmistrza. Przygotowano specjalną stronę internetową oraz darmowe znicze, które każdy chętny będzie mógł postawić przed pomnikiem bohatera.
O rocznicowej akcji upamiętniającej Pileckiego poinformowała w piątek Hanna Mik, rzecznik prasowa Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku.
Wyjaśniła ona, że znicze, które będzie można otrzymać za darmo i – po ich zapaleniu – ustawić je pod pomnikiem rotmistrza stojącym na muzealnym placu, dostępne będą od soboty do poniedziałku. W weekend rozdawane one będą w placówce w godz. 9.30-18, a w poniedziałek od 09.30 do 16.
Mik dodała, że pierwsze 72 osoby, które w weekend odbiorą znicze, dostaną w prezencie papierowe wydanie "Raportu Witolda", czyli zapis informacji z jego pobytu w KL Auschwitz-Birkenau.
Rzecznik poinformowała, że w poniedziałek rano pod pomnikiem bohatera stojącym na muzealnym placu złożą kwiaty dyrektor MIIWŚ Karol Nawrocki, europosłanka Anna Fotyga, dyrektor gdańskiego oddziału IPN Mirosław Golon oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.
Mik dodała, że w ramach akcji #ZniczDlaRotmistrza MIIWŚ przygotowało specjalną stronę https://muzeum1939.pl/poznaj-witolda-pileckiego. Można na niej znaleźć m.in. biogram rotmistrza Pileckiego, filmy, wywiady i artykuły opowiadające o tym bohaterze, audiobook "Raport Witolda" czy treść przesłania córki bohatera Zofii Pileckiej–Optułowicz skierowanego do uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika jej ojca na placu MIIWŚ.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji, a wychowywał w Wilnie. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy. We wrześniu 1939 r. jako podporucznik rezerwy uczestniczył w walkach z Niemcami pod Piotrkowem Trybunalskim. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską.
Aby zdobyć materiały wywiadowcze o tworzonych przez hitlerowców obozach koncentracyjnych, dobrowolnie dał się hitlerowcom uwięzić podczas łapanki w Warszawie. Trafił do Auschwitz. Założył tam wśród więźniów konspiracyjną organizację, przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Uciekł z Auschwitz w 1943 r. Walczył w powstaniu warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.
Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce jego pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 - Orderem Orła Białego. We wrześniu ub.r. na placu przed MIIWŚ w Gdańsku odsłonięto pomnik tego bohatera. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/ dki/