„Objazd mickiewiczowski w sieci” – to program Teatru Wierszalin skierowany do nauczycieli humanistów i uczniów klas humanistycznych Polski wschodniej. Cykl spotkań on-line z uczniami, poświęconych „Dziadom” Adama Mickiewicza, zgromadził na dedykowanych e-lekcjach ponad 1300 uczniów i nauczycieli – podano.
Na stronie Teatru wyjaśniono, że program polega na przekazywaniu mickiewiczowskich archiwaliów Teatru Wierszalin w formie udostępnień "dedykowanych" grupom szkolnym i klasom zgodnie z życzeniem "zamawiającego" to jest nauczyciela wraz z możliwością "realnego", bo odbywającego się w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem sieci – spotkania z twórcami – reżyserem, aktorami i muzykami.
Jak napisano, "formuła: +oglądacie i spotykamy się w sieci+ prowadzić ma do zbudowania sieci odbiorców grupowych jakimi są klasy humanistyczne i szkoły posiadające ambitnych nauczycieli przedmiotów humanistycznych".
Cykl spotkań on-line z uczniami poświęconych "Dziadom" Adama Mickiewicza rozpoczął się 24 kwietnia i do tej pory zgromadził na specjalnie dedykowanych e-lekcjach ponad 1300 uczniów i nauczycieli.
Poinformowano, że "do końca czerwca +Objazd+ rozszerzy się o szkoły w następnych siedmiu miastach: Zamościu, Sandomierzu, Bielsku Podlaskim, Przemyślu, Kraśniku, Gołdapi oraz Strumieniu".
"Objazd mickiewiczowski" prowadzony jest w tym roku pod hasłem: "Jeździmy wirtualnie - widzimy się realnie". Dyskusje "na żywo" o "Dziadach" prowadzą: Rafał Gąsowski grający w przedstawieniu rolę "Gustawa-Konrada", Dariusz Matys, grający rolę Księdza Piotra, a także autor projektu i reżyser wierszalińskich "Dziadów" - Piotr Tomaszuk.
Scenograf przedstawienia - Mateusz Kasprzak w czasie spotkania prowadzonego w formule: "Wy pytacie - my mówimy" pełni rolę operatora jednej z kamer. Na instrumentach muzykę "na żywo" wykonuje kompozytor Adrian Jakuć - Łukaszewicz. Spotkanie on-line wzbogacają wizualizacje oraz dynamiczny montaż obrazu dokonywany w trakcie dyskusji na mikserze wizji.
Teatr Wierszalin zaczął udostępniać materiały nagrane podczas tych spotkań na swojej stronie internetowej: www.wierszalin.pl.
Swoim patronatem medialnym program objęły: Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Radio Olsztyn, Radio Lublin i Radio Białystok.
Specjalną realizację z wirtualnego studia Teatru Wierszalin wyemitowała Telewizja Polska Rzeszów. Program jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
"Teatr Wierszalin w chwili obecnej sieciuje domy kultury oraz szkoły z myślą o rozwijaniu projektu w nowym roku szkolnym począwszy od września br." - poinformował Teatr.
Teatr Wierszalin - został założony w 1991 przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Siedzibą teatru jest Supraśl pod Białymstokiem.
"Fascynacja dziedzictwem kulturowym pogranicza europejskiej cywilizacji ukształtowały zarówno charakterystyczną estetykę tego teatru, jak i jego światopoglądową perspektywę. Oblicze teatru cechuje niezwykła prostota, spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami" - napisano na stronie teatru.
Wierszalin jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. W 1994 otrzymał z rąk ministra spraw zagranicznych dyplom uznania za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie, a w 1998 Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego.
Od 2006 roku Teatr funkcjonuje jako Instytucja Artystyczna Województwa Podlaskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ mok/