Ponad 50 prac Jacka Malczewskiego będzie można zobaczyć od niedzieli na wystawie w muzeum w Radomiu, którego patronem jest znany polski symbolista. Będą wśród nich m.in. zakupione niedawno portrety córki artysty Julii, a także kuzyna Karola Potkańskiego.
"Córka Julia we wnętrzu" to obraz olejny, który Malczewski namalował na kilka lat przed śmiercią, w 1923 r. Malczewski sportretował ukochaną córkę we wnętrzu jednego z pokoi lusławickiego dworu.
Kameralna kompozycja ukazuje Julię, która nieco pochylona, stanęła w progu pokoju, oparta o otwarte skrzydło drzwi. "Jej postać, ujęta od pasa, sięga do połowy wysokości drzwi. Lewą stronę obrazu zajmuje dwudrzwiowa szafa, na której umieszczone zostały ludowe rzeźby m.in. Jezus Chrystus upadający pod krzyżem" – opisuje obraz kuratorka wystawy Paulina Szymalak-Bugajska.
Drugą nowością w radomskiej kolekcji dzieł Malczewskiego jest portret Karola Potkańskiego. To kuzyn i przyjaciel artysty, historyk, etnograf, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Portret powstał rok przed śmiercią Potkańskiego, który zmarł w wieku 55 lat na anemię złośliwą. Potkański z obrazu Malczewskiego ubrany jest w tradycyjny brązowy garnitur. W tle widać drzewa i wiejską drogę.
Szymalak-Bugajska zwraca uwagę na charakterystyczny dla Malczewskiego sposób przedstawienia postaci. "Potkański ukazany jest, jak wiele modeli Malczewskiego, w specyficznej bezczasowości, zamyśleniu, w momencie, w którym skupił całą swoją uwagę na koniku polnym, który usiadł na trzymanym na kolanach kapeluszu" – podkreśla muzealniczka.
Na wystawie pokazane zostaną także prace Malczewskiego wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Częstochowskiego, które już wcześniej można było oglądać w Radomiu na prezentowanej do 1 marca wystawie "Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego". Na nowej eskpozycji nie zabraknie także obrazów należących do prywatnych kolekcjonerów. Będzie to m.in. "Autoportret z kwiatem ostu" czy portret Polikseny Chilaiditi "Kobieta na tle morza" , a także "Rycerz i faun".
Wystawa czynna będzie do 30 września.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od wielu lat gromadzi prace i pamiątki związane z urodzonym w tym mieście artystą. W 1925 r. Rada Miasta kupiła od Malczewskiego do sali posiedzeń tryptyk "Mój pogrzeb" i obraz "Autoportret". Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu, na którą składa się ok. 50 obrazów olejnych, 10 akwarel, 52 rysunki, 2 szkicowniki oraz obszerne archiwum rodzinne.
Jacek Malczewski to jeden z najwybitniejszych polskich symbolistów. Urodził się w 1854 r. w Radomiu, z którym od pokoleń związana była jego rodzina. Od 1837 r. Malczewski studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (dwa lata pod kierunkiem Jana Matejki). W latach późniejszych wyjeżdżał do Francji, Włoch i Monachium. Całe swoje dorosłe życie związał jednak z Krakowem. Był bardzo cenionym artystą.
W Radomiu na kilka lat przed śmiercią malarza jego imieniem nazwano jedną z ulic. Pięćdziesięciolecie jego pracy twórczej w 1925 r. uczczono wystawami w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Lwowie. Zmarł 8 października 1929 r., na dwa lata przed śmiercią utraciwszy wzrok. Został pochowany na Skałce w Krakowie. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ mrr/