W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie oraz na Cmentarzu Bródnowskim odbędą się w piątek uroczystości pogrzebowe mjr. Mariana Słowińskiego – weterana 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka – informuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Oficer zmarł 2 czerwca.
Marian Słowiński był uczestnikiem Wojny Obronnej 1939 r. W 1940 r. walczył z Niemcami w obronie Francji. Po jej klęsce i wyewakuowaniu do Wielkiej Brytanii służył w 1. Pułku Pancernym 1. Dywizji Pancernej, sformowanej rozkazem Wodza Naczelnego gen. Władysława Sikorskiego w 1942 roku. Z formacją gen. Maczka przeszedł (do czerwca 1944 r.) cały szlak bojowy. Jako dowódca czołgu brał udział w walkach 1. Dywizji Pancernej z Niemcami w Normandii na linii Chambois-Falaise (Montormel), wyzwalaniu Belgii i Holandii (Breda) oraz walkach na terenie Niemiec (Wilhelmshaven).
UdSKiOR przekazał, że we mszy św. żałobnej mjr. Słowińskiego oraz ceremonii pochówku weźmie udział m.in. szef urzędu Jan Józef Kasprzyk.
Szef UdSKiOR podkreślił, że mjr Słowiński był niezwykle walecznym i zasłużonym żołnierzem, a następnie niestrudzonym strażnikiem pamięci o swoich kolegach z 1. Dywizji Pancernej. "Major Marian Słowiński – najstarszy żyjący +Maczkowiec+ – odszedł przed kilkoma dniami na wieczną wartę. Był człowiekiem niezwykle ciepłym i pełnym poświęcenia. Zawsze powtarzał, że nie jest bohaterem, że tylko spełniał swoją powinność. Do ostatnich swych dni dbał o to, aby pamięć o 1. Polskiej Dywizji Pancernej przetrwała. Uczestniczył we wszystkich uroczystościach upamiętniających czyn zbrojny polskiego żołnierza w czasie II wojny światowej. W ubiegłym roku triumfalnie wjechał do holenderskiej Bredy, którą wyzwolił wraz z kolegami 75 lat wcześniej" – powiedział Kasprzyk.
Przypomniał, że 8 maja major Słowiński ukończył 101 lat. "Wydawało się, że będzie z nami zawsze, a dziś już melduje się u swojego dowódcy, gen. Stanisława Maczka. Jego śmierć to wielka strata, ale i ogromna wdzięczność za życie człowieka, któremu Polska i Europa zawdzięcza swoją wolność. Będzie go nam bardzo brakowało" – przyznał szef UdSKiOR.
Msza św. żałobna odprawiona zostanie o godz. 12 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po liturgii głos zabierze m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się o godz. 14.30 na Cmentarzu Bródnowskim. Śp. mjr Marian Słowiński spocznie w grobie rodzinnym. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/