Uczestnik Wojny Obronnej 1939 r. mjr Marian Słowiński został we wtorek odznaczony Krzyżem Złotym z Gwiazdą za "zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego". W Warszawie odbył się też koncert z okazji jego 99. urodzin.
"Mjr Słowiński tym, co zrobił kiedyś, i tym jakie było jego późniejsze życie, zasłużył na to, żeby ten wspaniały jubileusz 99. urodzin obchodził w doskonałym gronie swoich bliskich, przyjaciół oraz tych ludzi, którzy doceniają jego historyczny wkład jako żołnierza. (...) Szczęśliwie los pana zachował, za to dziękujemy" - powiedziała wiceprzewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ewa Masny-Askanas.
Podczas uroczystości w siedzibie Urzędu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy wiceprezes Stołecznego Środowiska 1. Polskiej Dywizji Pancernej i członek prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk Lech Pietrzak w imieniu kapituły odznaczył mjr. Słowińskiego Krzyżem Złotym z Gwiazdą za "zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego".
Ambasador Kanady w Polsce Jeremy Wallace podkreślił, że mjr Słowiński jest "bardzo ważny dla nas i dla ambasady Kanady, która będzie zawsze jego domem".
Przewodniczący rady dzielnicy Targówek Zbigniew Poczesny zwrócił uwagę, że 8 maja jest "szczególnym dniem" dla dzielnicy Targówek, ponieważ - jak przypomniał - Polska obchodzi wówczas "dzień zwycięstwa, dzień kapitulacji Niemiec". "Także 8 maja urodził się pan Słowiński. Życzymy panu nie tylko stu lat, ale i więcej - w zdrowiu i szczęściu wśród bliskich, a wszyscy tu zebrani są pana bliskimi przyjaciółmi" - podkreślił Poczesny.
"Dorastałem w Bredzie, w mieście, które pan wyzwalał. Jako dziecko nie zdawałem sobie sprawy, że była tam wojna. Jednak wiedziałem, że miasto było wyzwalane przez polskich żołnierzy" - mówił ambasador Holandii w Polsce Ron J.P.M. van Dartel.
Ambasador wyraził także radość z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Dla mnie to wyjątkowa okazja, aby widzieć polskich wyzwolicieli w wolnym kraju. (...) Cieszymy się, że widzimy Polskę jako członka Unii Europejskiej i NATO" - mówił van Dartel.
"Panie Marianie, chciałbym panu podziękować za rolę, jaką odegrał pan w wyzwoleniu Holandii. Jestem pod wrażeniem pańskiego wieku i kiedy patrzę na pana, to wzruszam się, ponieważ widzę też wszystkich żołnierzy, którzy polegli podczas II wojny światowej w walce o wolność mojego kraju" - zaznaczył.
Uroczystość zakończył koncert Orkiestry Symfonicznej im. Józefa Elsnera w Warszawie.
Wcześniej w warszawskiej katedrze polowej WP odprawiona została msza św. w intencji gen. Stanisława Maczka i jego żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej w 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz z okazji 99. rocznicy urodzin żołnierza 1. Pułku Pancernego mjr. Słowińskiego.
Biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek, zwracając się do mjr. Słowińskiego powiedział: "Na twoje ręce pragnę przekazać wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim polskim żołnierzom, którzy w latach 1939–1945 powiedzieli zdecydowane +nie+ dla pogardy i łamania podstawowych praw ludzi i narodów. Dzięki takim jak ty, możemy z dumą powiedzieć, że w czasach wielkiej próby, synowie i córki polskiego narodu zachowali się godnie, +jak trzeba+".
Bp Guzdek uhonorował mjr. Słowińskiego medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Marian Słowiński urodził się 8 maja 1919 roku w Inowrocławiu. Służył w 8. kompanii szkolnej w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. W połowie września 1939 roku został instruktorem w 167. Zapasowym Pułku Piechoty w Rzeszowie, z którym ewakuował się na teren Węgier. Przez kilka miesięcy przebywał w węgierskim obozie dla internowanych. Po ucieczce do Francji dostał przydział do polskiego wojska. Jego oddział oddelegowano do walk pod Verdun. Potem przedostał się do Wielkiej Brytanii. Do 1944 roku stacjonował w Liverpoolu, Crawford i Dundee. Służył w 65. Batalionie Czołgowym, wcielonym później do 1. Pułku Pancernego 1. Dywizji Pancernej generała Maczka. Brał udział m.in. w wyzwalaniu Belgii i Holandii. Do Polski wrócił w 1947 roku. Został odznaczony medalem Za Udział w Wojnie Obronnej 1939 r., Francuskim Orderem Legii Honorowej, medalami za wyzwolenie Holandii, Belgii a także licznymi wyróżnieniami.(PAP)
autor: Marek Sławiński, Stanisław Karnacewicz
masl/ skz/ itm/