Warunkiem pojednania, zbudowania jedności jest poszanowanie i ochrona mniejszości narodowych i etnicznych – przypomniał słowa św. Jana Pawła II biskup opolski Andrzej Czaja podczas niedzielnej mszy świętej z okazji 25. pielgrzymki Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Po raz pierwszy, ze względów epidemicznych, uczestnicy pielgrzymki Mniejszości Narodowych i Etnicznych nie spotkali się w sanktuarium na Górze św. Anny, a w opolskiej katedrze. W uroczystościach, transmitowanych m.in. przez TVP, uczestniczyli głównie przedstawiciele mniejszości niemieckiej i romskiej, jednak za zdalny udział w niej podziękowania skierowano m.in. do mieszkańców Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii oraz Ślązaków z Teksasu w USA, którzy z powodu na epidemię mogli uczestniczyć w jubileuszowej, 25. pielgrzymce tylko za pomocą internetu.
W swoim kazaniu bp Czaja przypomniał słowa świętego Jana Pawła II, wygłoszone podczas spotkania z wiernymi na Górze św. Anny w czerwcu 1983 roku, wskazując na ich aktualność także dzisiaj - zarówno w regionie, kraju, Europie i świecie.
"Właśnie na Górze św. Anny 21 czerwca 1983 roku święty Jan Paweł II wyraźnie podkreślił, że nasza ziemia śląska wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania. Z Bogiem i między nami. (…) Nasz święty rodak dał nam też wyraźnie do zrozumienia, że warunkiem pojednania, zbudowania jedności i pokoju jest poszanowanie i ochrona mniejszości narodowych i etnicznych. Wprost mówił o tym w 1989 roku do wszystkich ludzi dobrej woli w noworocznym orędziu" - powiedział.
Powołując się na słowa Jana Pawła II ks. biskup podkreślił prawo mniejszości do szacunku i kultywowania swoich tradycji ze strony większości.
"Zapisał bardzo ważne słowa, że mniejszości narodowe i etniczne mają prawo do istnienia oraz do zachowania i rozwijania własnej kultury. Dotyczy to w sposób szczególny prawa do własnego szkolnictwa, do mediów, do obchodzenia świąt, do kultywowania własnych tradycji, obyczajów, prowadzenia badań naukowych i działań kulturalnych. Mniejszościom należy zagwarantować - mówił papież - prawa takie, jakie ma większość. Nie poszerzone, ale też nie umniejszone" - powiedział biskup.
Podkreślił, że mniejszości nie są zagrożeniem dla większości. Dlatego apelował, by wierni w swoim postępowaniu kierowali się duchem chrześcijaństwa i tradycjami opartymi na dobrym współistnieniu i otwartości na boga i drugiego człowieka, a nie nacjonalizmie i rasizmie.
"Nie możemy się zgodzić na jakąkolwiek formę dyskryminacji, nienawiści, pogardy, deptania godności i praw człowieka. Nie może być przyzwolenia na poniżanie i marginalizowanie grup społecznych (…). Wszyscy musimy się wystrzegać nacjonalizmów i rasizmu w życiu prywatnym i publicznym" - powiedział duchowny.
Organizowana w pierwszą niedzielę czerwca pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych tradycyjnie odbywała się na Górze św. Anny i rozpoczynała ciąg pielgrzymek do Barda Śląskiego, Wambierzyc, Zlatych Hor oraz do Trzebnicy. Pielgrzymki te już od lat organizują duszpasterze z diecezji opolskiej i wrocławskiej Mniejszości Narodowych wraz ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ pat/