Ruszyła pierwsza edycja Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Będzie ona przyznawana przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego za wkład w dokumentowanie historii regionu, tworzenie wystaw, publikacje, osiągnięcia naukowe oraz za konserwację zbiorów.
27 kwietnia tego roku sejmik województwa świętokrzyskiego podjął uchwałę o ustanowieniu Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Patronem nagrody jest powstaniec styczniowy, aktywny działacz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
„To towarzystwo tylko z nazwy było krajoznawcze, a w rzeczywistości patriotyczne. Nie naruszając surowych zasad wydanych przez carat, podjęło próbę utrwalania, odzyskiwania i odbudowy narodowego, społecznego i lokalnego poczucia obywatelskiego” – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej dyr. Muzeum Historii Kielc Krzysztof Myśliński.
Włoszek był inicjatorem, twórcą i kustoszem kieleckiego oddziału Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które było początkiem Muzeum Świętokrzyskiego, przekształconego później w Muzeum Narodowe w Kielcach.
„Założone w 1908 roku, było jednym z pierwszych polskich, nowoczesnych muzeów. Chociaż było to muzeum społeczne, to Włoszek nadał mu rangę, organizację, sznyt i jakość, którą jeszcze dzisiaj trudno nam doścignąć” – zaznaczył Myśliński. Dodał, że w ciągu ostatnich 100 lat na ziemi świętokrzyskiej było wielu wybitnych muzealników.
„Kiedy jednak pytamy, kto jest symbolem świętokrzyskiego muzealnictwa, to nikt z muzealników, ludzi interesujących się historią kultury Kielc i Kielecczyzny nie ma wątpliwości, że chodzi o Tadeusza Włoszka. Dlatego, kiedy ustanowiono Świętokrzyską Nagrodę Muzealną, jej patronem mogła być tylko jedna osoba” – nie ukrywał dyr. Muzeum Historii Kielc.
Nagroda przyznawana będzie za wkład w dokumentowanie historii regionu, tworzenie wystaw, publikacje, osiągnięcia naukowe oraz za konserwację zbiorów. „Kiedy chodzimy po muzeach, zachwycamy się piękną wystawą, podziwiamy ekspozycję, ale za tym kryją się ludzie. Często o nich zapominamy, wiemy też, że ta grupa jest nie najlepiej opłacana. Chociaż w ten sposób chcemy im podziękować za ich trud i wysiłek” – powiedziała dyr. Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Kusztal.
„Ta nagroda to oczywiście docenienie ludzi, którzy zajmują się muzealnictwem, ale też pokazanie tego ogromnego dzieła, które oni tworzą. Dzieła, które będziemy mogli zostawić potomnym” – dodał przewodniczący sejmiku woj. świętokrzyskiego Andrzej Pruś.
Nagroda w wysokości 4 tys. zł będzie przyznawana w czterech kategoriach: wystawy, publikacji, edukacji muzealnej i konserwacji zbiorów. Kolejną nagrodę, w postaci statuetki, otrzyma instytucja muzealna za całokształt działalności. Statuetka będzie w kształcie pierwszej monety z nazwą Polski – Denar „Princes Polonie”. Monetę wyemitował pierwszy król Polski – Bolesław Chrobry. Na obu stronach monety widnieje napis „Princes Polonie”, co znaczy Książę Polski.
Wręczenie tegorocznych nagród zaplanowano na wrzesień, podczas inauguracji 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w regionie świętokrzyskim. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ dki/