Rozszerzenie wsparcia dla projektów kulturalnych ze środków funduszy strukturalnych UE zakłada zmieniony projekt rozporządzenia ws. EFRR w latach 2021–2027 – poinformowało we wtorek MKiDN. To sukces negocjacyjny resortu i niewątpliwie milowy krok w polityce UE – podkreślono.
Ministerstwo Kultury podało na swojej stronie, że "w zmienionym projekcie rozporządzenia, określającego zakres wsparcia Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w latach 2021-2027, Komisja Europejska dodała nowy priorytet, który ma koncentrować się na wykorzystaniu potencjału kultury i turystyki nie tylko do ożywienia gospodarczego, ale także społecznego rozwoju Europy – budowy innowacyjnego i kreatywnego społeczeństwa".
"Rozszerzenie wsparcia dla projektów kulturalnych to sukces negocjacyjny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i niewątpliwie milowy krok w polityce UE" - oceniono. Ministerstwo Kultury przekazało, że "dokument będzie przedmiotem dalszych prac Rady i Parlamentu UE".
Podkreślono, że "rozszerzenie możliwości finansowania kultury ze środków funduszy strukturalnych było postulowane przez Polskę od początku procesu negocjacji". "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło szereg działań, których efektem m.in. było spotkanie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego z komisarz ds. spójności Elisą Ferreira w styczniu br. w Katowicach podczas jej pierwszej wizyty w naszym kraju" - przypomniano.
Zwrócono uwagę, że z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP dwukrotnie - w marcu 2019 r. oraz w marcu 2020 r. – zostały wystosowane wspólne listy Ministrów Kultury krajów członkowskich UE do komisarzy odpowiadających za kwestie kultury oraz polityki regionalnej. "W pismach przedstawiono argumenty przemawiające za koniecznością zmiany dotychczasowego podejścia KE do kultury w procesie rozwoju Europy oraz koniecznością silniejszego wsparcia tego obszaru z funduszy strukturalnych w przyszłym budżecie UE, w tym w szczególności w kontekście ich społecznego wpływu na rozwój UE i jej poszczególnych regionów" - napisano na stronie ministerstwa.
Przypomniano, że "pierwszy projekt rozporządzenia ws. EFRR na lata 2021-2027 został przedstawiony przez KE w maju 2018 r.". "Znacznie zmniejszono w nim możliwości finansowania projektów z zakresu kultury w stosunku do obecnej perspektywy finansowej. Wsparcie dla kultury zostało ograniczone jedynie do inwestycji dotyczących dziedzictwa kulturowego wpływających na rozwój gospodarczy, realizowanych na poziomie lokalnym poprzez instrumenty terytorialne, co w znacznym stopniu utrudniało zaprogramowanie wsparcia z poziomu krajowego" - wskazano. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/