Po ubiegłorocznej prezentacji pociągu "Powstaniec Śląski", oklejonego folią z nadrukami nawiązującymi do setnej rocznicy powstań śląskich, w czwartek Koleje Śląskie pokazały swój kolejny skład w nowej okleinie - upamiętniającej dyktatora II powstania śląskiego, Wojciecha Korfantego.
"To ważne nawiązanie do tradycji Śląska znajdzie się w każdej części woj. śląskiego, ale również poza nim, ponieważ nasze pociągi wyjeżdżają poza region" – zapowiedział prezes Kolei Śląskich Aleksander Drzewiecki podczas prezentacji składu.Podobnie jak w przypadku pierwszego składu, oklejony został pociąg typu Elf pierwszej generacji; kursujący już od kilku lat po trasach regionu. Przewoźnik nie poniósł kosztów związanych z okleiną. Koncepcję identyfikacji wizualnej pociągu stworzyła marszałkowska Instytucja Kultury Ars Cameralis.
Okleina ma kolor złoty. Powtarzającymi się motywami graficznymi są faksymile podpisu i wizerunek Wojciecha Korfantego - uzupełnione fotografiami powstańców (w projekcie wykorzystano zdjęcia Muzeum Historii Katowic i Narodowego Archiwum Cyfrowego). Zdaniem autorów kompozycji jej ważnym akcentem jest logotyp przedstawiający orła zamkniętego w sercu.
Według władz Kolei Śląskich już kursy "Powstańca Śląskiego" tak planowano, aby dotarł on do wszystkich zakątków województwa. Skład był też używany podczas specjalnych wydarzeń organizowanych przez regionalne władze samorządowe i regionalnego przewoźnika. Jednym z nich był specjalny kurs na ubiegłoroczne odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.
W przeprowadzanych na Górnym Śląsku plebiscytach i rankingach Korfanty zaliczany jest do najwybitniejszych Ślązaków i osób najbardziej zasłużonych dla tego regionu. Rok 2009, kiedy przypadła 70. rocznica jego śmierci, obchodzono w województwie jako Rok Korfantego.
Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-12 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-18), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. zażądał w niemieckim parlamencie przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.
W latach 1918-19 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.
W odrodzonej Polsce w latach 1922-30 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Był wydawcą dzienników "Rzeczpospolita" i "Polonia". Będąc na emigracji został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej.
Korfanty spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną Ślązaków. (PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ lena/