Odrestaurowano Pałac Karolin – historyczną siedzibę Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W piątek, po dwuletnim remoncie, zakończył się pierwszy etap inwestycji, która ma na celu utworzenie w Pałacu Karolin Centrum Edukacji Folkloru Polskiego.
Jak poinformowała PAP rzecznik zespołu Katarzyna Pasieczna, pałac został całkowicie zrewitalizowany. Zyskał nową elewację, okna, stropy i instalacje. Przebudowano wnętrza, by korytarze były szersze i spełniały nie tylko wymogi BHP, ale również były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu zbudowano także windę i podjazdy.
W Pałacu Karolin w przyszłości powstanie Centrum Edukacji Folkloru Polskiego, gdzie będzie można zapoznać się z kulturą polskich wsi i miasteczek. Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się, czym jest polski folklor, czym różnią się od siebie poszczególne regiony naszego kraju i jak bardzo kultura ludowa ukształtowała nas wszystkich.
W wywiadzie udzielonym PAP w 2018 r. dyrektor zespołu Jacek Boniecki, powiedział, że w Karolinie "powstanie Centrum Edukacyjne, w którym prezentowane zostanie bogactwo folkloru. Przedstawiona też będzie działalność zespołu i jego twórców". "Powstanie tam duża, multimedialna wystawa, przedstawiająca folklor polski przez pryzmat działalności +Mazowsza+" - podał wówczas. Wskazał, że "dużo materiałów dotyczących założycieli zostanie zdigitalizowanych i upublicznionych m.in. listy do profesora Sygietyńskiego od młodzieży, która go uwielbiała. Wiele zdjęć, plakatów, programów i innych pamiątek ujrzy po raz pierwszy światło dzienne i będzie udostępnione zwiedzającym".
Historia Karolina sięga XIX wieku. Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi postanowiło zbudować w Otrębusach sanatorium dla niezamożnych nerwowo chorych. Ziemię - 20 morgów - podarował Towarzystwu Feliks Bobrowski. Do budowy pałacyku przystąpiono w 1909 roku, a po śmierci Bobrowskiego budowę wspomagała wdowa po nim – Karolina. Od jej imienia miejsce to nazwano Karolinem.
Budowę zakończono w 1911 r. Po I wojnie światowej, z braku funduszy zawieszono działalność sanatorium, a budynek zajął Rosyjski Czerwony Krzyż, a później niemiecki szpital wojskowy. W 1923 r. Towarzystwo wydzierżawiło Karolin na 5 lat Towarzystwu Dobroczynności. W Karolinie zamieszkało wówczas 120 sierot. Nerwowo chorzy wrócili do Karolina w 1932 r., po generalnym remoncie zrujnowanego pałacu. Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi wznowiło działalność w 1945 r., ale już w 1947 roku zostało rozwiązane. W Karolinie miał powstać szpital lub sanatorium dla wysoko postawionych osób w państwie. Jednak już w grudniu 1947 r. było wiadome, że miejsce to stanie się domem dla nieistniejącego jeszcze wówczas zespołu ludowego, którego powstaniem miał się zająć Tadeusz Sygietyński.
W Boże Narodzenie 1948 r., po oficjalnym powołaniu zespołu "Mazowsze", w Karolinie zamieszkało około 150 osób. We wrześniu 1990 r. w pałacu wybuchł pożar - spłonął dach budynku oraz przechowywane na najwyższej kondygnacji kostiumy, przedwojenne suknie Miry Zimińskiej i liczne pamiątki z wyjazdów.
10 lat temu powstał na terenie siedziby "Mazowsza" nowoczesny budynek z salą widowiskową i salami prób. W czerwcu 2018 r. rozpoczęły się prace remontowe i modernizacyjne pałacyku przygotowujące go do pełnienia roli siedziby Centrum Edukacji Folkloru Polskiego. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/aszw/