Z okazji 40-lecia Solidarności 40 widowiskowych miejsc i obiektów na całym świecie jest podświetlanych logotypem Solidarności lub biało-czerwonymi barwami – poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Przedsięwzięcie rozpoczęło się w miniony weekend.
W ostatnich dniach o polskiej rocznicy przypominało m.in. okolicznościowe podświetlenie Chrystusa w Rio de Janeiro, wodospadu Niagara, wieżowca Ringturm w Wiedniu czy minaretu Kutb Minar w Delhi. Wiceszef MSZ poinformował, że z okazji obchodów 40-lecia Solidarności podświetlonych zostanie w sumie 40 widowiskowych miejsc na całym świecie.
"Temu towarzyszą wystawy, projekcje filmowe oraz artykuły w prasie przybliżające dziedzictwo Solidarności, znaczenie naszej rocznicy. Ważnym elementem jest też planowane niebawem odsłonięcie kilkunastometrowego logotypu Solidarności w kwaterze głównej NATO w Brukseli. Będzie to pierwszy tak duży pomnik w tym miejscu. Przypominamy i pokazujemy, że jesteśmy dumni z polskiego genu solidarności" – powiedział PAP Szymon Szynkowski vel Sęk.
Wiceszef MSZ podkreślił, że atrakcyjność historii Solidarności polega m.in. na tym, że "jest to historia wciąż niezakończona". Zauważył też, że w tym roku Polacy świętują rocznicę także wyrażając solidarność z innymi, potrzebującymi.
"Kiedy rodziła się Solidarność mało kto spodziewał się, że stanie się ona potężnym ruchem społecznym, który będzie wielkim wołaniem o wolność w różnych jej obszarach, tj. wolność słowa, wolność zgromadzeń, wolność wyznawania religii, wolność rozumiana po prostu jako zerwanie okowów komunizmu. Później były różne wydarzenia w Polsce i Europie – runął mur berliński, którego pierwszą cegłę wyjęła Solidarność" – powiedział.
"Ta historia toczy się nadal: w tym roku mamy do czynienia z pandemią koronawirusa – to właśnie Polacy w 160 miejscach na świecie, w ramach akcji Polonia4Neighbours pomagali swoim sąsiadom. Byli to harcerze, psychologowie i prawnicy świadczący swoje usługi. Wysyłaliśmy transporty z pomocą humanitarną do krajów Partnerstwa Wschodniego, do krajów Bałkanów Zachodnich, misje medyczne do Włoch, USA, Słowenii. Ten gen solidarności po raz kolejny okazał się wielkim polskim dziedzictwem i polską marką, z której możemy być dumni w ten symboliczny rok 40-lecia" – dodał Szymon Szynkowski vel Sęk.
Wiceszef MSZ powiedział, że podświetlenie wybranych obiektów na całym świecie logotypem Solidarności lub biało-czerwonymi barwami rozpoczęło się w miniony weekend, przedsięwzięcie zaplanowano na ok. tydzień. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/