W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku województwa podkarpackiego radni przyjęli przez aklamację stanowisko ws. roli „Solidarności” w budowie wolnej Polski i Europy z okazji 40-lecia jej powstania. Sesja już po raz kolejny odbyła się przez łącza internetowe.
W przyjętym przez aklamację stanowisku radni napisali, m.in. że „naszą powinnością i hołdem wobec tamtego pokolenia jest upominać się i dbać o godność człowieka na każdym etapie życia, przywracać godność pracownika i etos pracy”.
„W rocznicę powstania +Solidarności+ oddajemy hołd pokoleniu, które dało nam wolność i zburzyło mury między ludźmi i społeczeństwami. Dzięki jego ogromnemu potencjałowi duchowemu i patriotyzmowi, mamy dziś prawdziwie wolną Polskę. Wielu z nich nie doczekało tej chwili, wielu zostało zapomnianych, inni zepchnięci zostali na margines życia społecznego” – czytamy w stanowisku.
Podkarpaccy radni podziękowali „ludziom +Solidarności+” za to, że nauczyli nas co znaczą słowa solidarność, wolność i człowiek. „Chcemy, aby przyszłe pokolenia odnajdywały w ich życiorysach przykłady jak służyć Polsce i aby pamiętały, że wolność jest darem wywalczonym i zadaniem, które trzeba odrabiać każdego dnia” – zaznaczyli radni.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że to bardzo ważny jubileusz, bo "Solidarność" zapoczątkowała zmiany nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy.
Radni zdecydowali również o nadaniu czterem działaczom "Solidarności" tytułów „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.
Jak powiedział Ortyl są to osoby, które najbardziej przyczyniły się do powstania "Solidarności" w regionie.
Tytułem „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” uhonorowano Marka Kamińskiego, który tworzył zręby Solidarności w regionie przemyskim. Był m.in. delegatem na I Walny Zjazd Delegatów Regionu, a w okresie od 13 grudnia 1981 do 1983 roku był członek Komisji Koordynacyjnej Regionu Południowo–Wschodniego.
W poniedziałek uhonorowano również Edward Mroza, który w roku 1980 został przewodniczącym Komisji Wydziałowej, a następnie był członkiem Prezydium Komitetu Zakładowego NSZZ „Solidarność” w Sanockiej Fabryce Autobusowej i członkiem Zarządu Regionu Podkarpackiego NSZZ „Solidarność”. W grudniu 1981 roku był jednym z organizatorów strajku w Sanockiej Fabryce Autobusów, za co został zwolniony. Do pracy przywrócono go dopiero po dziewięciu latach.
Tytuł „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” otrzymał również Zbigniew Sieczkoś, który z "Solidarnością" związany był od początku jej istnienia. W 1981 roku był członkiem Prezydium Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego był jednym z inicjatorów powstania niejawnej struktury „S”- Regionalnej Komisji Wykonawczej, pracami której kierował w latach 1982-1989.
Pośmiertnie radni uhonorowali także Stanisława Krupkę, który był współzałożycielem Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność" w Narzędziowni Huty Stalowa Wola, a także pierwszym przewodniczącym Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska, a także członkiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku oraz delegatem na I Krajowy Zjazd Solidarności. Za prowadzoną działalność był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB, internowany w stanie wojennym, przetrzymywany w Załężu, w Kielcach-Piaskach i Nowym Łupkowie. Był jednym z najdłużej internowanych działaczy „Solidarności” w regionie. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ mok/