Lech Wałęsa uważa, że wprowadzony w Polsce 31 lat temu stan wojenny był wielką zbrodnią przeciwko narodowi.
„To była wielka zbrodnia przeciwko narodowi: zabito nadzieję, zabito zapał. Stało się wtedy naprawdę coś złego. Ja nie mówię o tym, jakie wówczas były możliwości i niebezpieczeństwa – trzeba by to wszystko posprawdzać. To jednak przetrąciło naród” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Gdańsku b. prezydent.
Zdaniem Wałęsy, decyzja o wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego doprowadziła do funkcjonujących do dziś podziałów w społeczeństwie. „I długo jeszcze będą” – dodał.
Lech Wałęsa o stanie wojennym: „To była wielka zbrodnia przeciwko narodowi: zabito nadzieję, zabito zapał. Stało się wtedy naprawdę coś złego".
Według b.prezydenta rozliczenia sprawców stanu wojennego powinien dokonać wymiar sprawiedliwości, a nie politycy. „Kiedy jest wolny kraj, to ma struktury do rozliczeń – sędziów i prokuratorów. Osądzić za stan wojenny trzeba, a czy karać i wsadzać do więzienia, to już inna rzecz. Natomiast osądzić trzeba po to, żeby nikt nie wpadł w przyszłości na podobny pomysł” – uważa b. przywódca „Solidarności”. (PAP)
Stan wojenny wprowadzono w Polsce 13 grudnia 1981 r. na mocy dekretu Rady Państwa. Dzień wcześniej na posiedzeniu Sztabu Generalnego LWP powstała tzw. Wojskowa Rady Ocalenia Narodowego (WRON), której przewodniczącym został gen. Wojciech Jaruzelski. O godz. 23 przerwane zostały połączenia telefoniczne w całym kraju; przestały nadawać radio i telewizja. Rozpoczęły się pierwsze internowania w ramach rozpoczętej o północy akcji "Jodła". Wojsko opuściło koszary.
W ramach operacji "Azalia" wojsko zajęło gmachy radia i telewizji. Następnie media transmitowały przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, I sekretarza KC PZPR, szefa rządu i MON. "Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią" - mówił, uzasadniając stan wojenny.
W operacji wprowadzenia stanu wojennego bierze udział ok. 80 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, 1750 czołgów, 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty oraz ponad 9 tys. samochodów.(PAP)
rop/ par/ mag/