Krajowy Instytut Auschwitz-Birkenau powstał w mieście Logrono w północnej Hiszpanii. Będzie on wspierał działania podejmowanie przez Dyplomację Pamięci Muzeum Auschwitz w tym kraju.
Pracami pokieruje Enrique de Villamor y Soraluce, który w styczniu br. został konsulem honorowym Miejsca Pamięci Auschwitz w Hiszpanii.
„Będziemy starali się wspomagać nie tylko rządy poszczególnych regionów w Hiszpanii, ale też uniwersytety, fundacje, instytucje publiczne i prywatne w opracowywaniu narzędzi edukacyjnych dotyczących zarówno historii Auschwitz, jak i współczesnych zagadnień związanych z ochronią praw człowieka. Chcemy ostrzegać przed niebezpieczeństwami ideologii nienawiści, rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii czy populizmu. Mamy nadzieję, że nasze działania będą przyczyniać się do kształtowania postaw obywatelskiego zaangażowania w duchu odpowiedzialności” – powiedział Enrique de Villamor.
W planach są także: wsparcie dla projektów naukowo-badawczych oraz organizacja wyjazdów do Miejsca Pamięci Auschwitz.
„Chociaż mamy siedzibę w regionie La Rioja, planujemy stworzyć oddziały lokalne w pozostałych regionach autonomicznych. Pozwoli to na opracowanie projektów edukacyjnych na skalę ogólnokrajową” – powiedział Enrique de Villamor.
Powstanie Instytutu w Hiszpanii zostało oficjalnie ogłoszone we wtorek podczas inauguracyjnego spotkania w Logrono. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele władz autonomicznej wspólnoty La Rioja, na terenie której leży miasto, ambasador RP w Hiszpanii Marzena Adamczyk, dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, a także kierująca Dyplomacją Pamięci w Muzeum Auschwitz oraz prezes Instytutu Auschwitz-Birkenau Maria Ossolińska.
W Logrono otwarto także wystawę „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum i przetłumaczona na język hiszpański prezentuje wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii obozu Auschwitz, ale też genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego wprowadzonego w okupowanej przez Niemców Polsce.
Instytut Auschwitz-Birkenau powstał w 2019 r. Podejmuje współpracę międzynarodową i oferuje, w ścisłej współpracy z Muzeum, projekty kulturalno-społeczno-edukacyjne. Jego celem jest budowanie sieci osób zaangażowanych w działania dyplomacji pamięci w Muzeum Auschwitz i docieranie do tych, którzy w Miejscu Pamięci nigdy nie byli.
Muzeum Auschwitz wspólnie z Instytutem buduje sieć honorowych ambasadorów i konsulów Miejsca Pamięci w różnych krajach. Powstawanie lokalnych Instytutów jest kolejnym krokiem, niezwykle ważnym dla tworzenia co raz to większej sieci współpracy.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób, z czego ok. 70 tys. przyjechało z Hiszpanii. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/