Odkurzacze, rzutniki, żelazka, radioodbiorniki, kalkulatory, aparaty fotograficzne i tarczowe aparaty telefoniczne to niektóre z przedmiotów użytkowych, jakie pokazano na internetowej wystawie „Formy codzienności, czyli sztuka użytkowa w przedmiotach zaklęta”.
Ekspozycja dostępna jest na portalu internetowym Politechniczny Dom Kultury i Nauki (PDKiN). W piątek wieczorem na specjalnie utworzonym profilu www.facebook.com/politechnicznydomkulturyinauki/ odbędzie się na żywo spotkanie online z twórcą, pomysłodawcą przedsięwzięcia Pawłem Pasterzem, który opowie o prezentowanych przedmiotach, przybliży ich historię i użytkowość.
„W tej galerii zabraliśmy część rozmaitych przedmiotów użytkowych z różnych dziedzin naszej codzienności. Służą do pracy, zabawy, nauki, rozrywki i relaksu. Niektóre mają wybitne życiorysy, inne mniej, ale cel w jakim zebraliśmy je w jednym miejscu i czasie jest jeden: chcielibyśmy zwrócić wasza uwagę na sztukę codzienności, na piękno i formę zaklętą często w zwyczajnych przedmiotach, które nas otaczają” - podkreślają twórcy portalu PDKiN.
Zaznaczają, że większość z pokazanych eksponatów to przedmioty związane z techniką. Znalazły się tam m.in. odkurzacze z lat 50., 60. i 70. ub. wieku, aparaty telefoniczne z obrotową tarczą do wykręcania numerów i słuchawką, w tym aparaty Ericssona Model 300, a także analogowe aparaty fotograficzne, archaiczne maszyny do pisania i do szycia, różnego rodzaju mierniki, kalkulatory, żelazka, suszarki do włosów, a nawet mechaniczna, biurkowa temperówka do ołówków.
Jest tam także elektrometr Brauna, czyli instrument pomiarowy używany w elektrostatyce, czy też trudny do rozpoznania dla laików termograf mechaniczny, czyli urządzenie służące do pomiaru i rejestracji zmian temperatury powietrza w czasie.
„Tutaj funkcja określa formę, ale i forma może być wyjątkowa. Może się podobać, czasem nawet zachwycać. Kolekcje, na bazie których zbudowaliśmy ekspozycję, są mocno specjalizowane i nie zawierają przedmiotów z dziedziny np. ceramiki, meblarstwa, motoryzacji” – wyjaśniają organizatorzy.
Ekspozycja jest elementem działającego od niedawna portalu Politechniczny Dom Kultury i Nauki, który jest przestrzenią wirtualnych działań typowych dla tradycyjnych domów kultury, a szczególnie działających w ich obrębie pracowni warsztatowych, ekspozycji pamiątek kultury materialnej, prezentacji i pokazów popularyzatorskich.
Politechniczny Dom Kultury i Nauki powstał w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.
Pomysłodawcą i realizatorem PDKiN jest Stowarzyszenie Ars Scientia z Rzeszowa. Stowarzyszenie powstało w 2014 r. w Rzeszowie. Tworzą je pasjonaci, którzy od kilku lat zajmują się popularyzacją nauki na wielu płaszczyznach. Nadrzędnym celem Stowarzyszenia jest popularyzowanie i realizacja eksperymentalnej formuły 3Z: Zobacz–Zbuduj–Zademonstruj we wszystkich dostępnych formatach. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ pat/