Zdjęcia, opisy, mapy i nagrania zebrane w e-przewodniku przybliżą dzieje łódzkiej Białej Fabryki i jej okolic pełnej śladów działalności fabrykanckiej rodziny Geyerów. Narzędzie online umożliwiające wirtualne zwiedzanie zabytków przygotowało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Udostępniony w niedzielę e-przewodnik to alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania muzeum i jego okolic, co w czasach pandemii jest mocno ograniczone. Narzędzie umożliwia poznanie dziejów kilkunastu historycznych obiektów Łodzi – miasta, które w XIX wieku stało się światową potęgą przemysłu włókienniczego.
Zebrane w nim fotografie, opisy, nagrania dźwiękowe oraz inne materiały odnoszą się do czasów z początku XIX w. aż po współczesność. Dzięki temu – jak przekonują przedstawiciele CMWŁ - użytkownicy będą mogli zobaczyć, jak zmieniała się część Łodzi należąca niegdyś do przemysłowego imperium rodziny Geyerów i jak wiele pamiątek ich działalności zachowało się do dziś.
Spacerując z e-przewodnikiem będzie można szczegółowo zapoznać się z budynkami należącymi do Białej Fabryki, która obecnie jest siedzibą Centralnego Muzeum Włókiennictwa. To jeden z najstarszych w Polsce zabytków przemysłowej architektury. Według historyków, to właśnie w tej fabryce uruchomiono pierwszą na terenie Królestwa Polskiego maszynę parową.
Na zabytek składają się cztery skrzydła główne, dawna kotłownia, łaźnia, maszynownia, wieża kurzowa i ciśnień, pierwszy łódzki fabryczny komin, a także wszystkie obiekty należące do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. Wirtualny spacer obejmuje również Park im. W. Reymonta, czyli dawne ogrody Geyerów, w których rosną ponad 150-letnie drzewa, a wśród nich największy w Łodzi kasztanowiec.
E-przewodnik CMWŁ zawiera także informacje o położonych po obu stronach ulicy Piotrkowskiej budynkach, dziś niepozornych, a niegdyś okazałych willach i dworkach należących do przybyłych z Saksonii fabrykantów. Oprócz faktów dotyczących samych zabudowań, na zwiedzających czeka wiele ciekawostek związanych z burzliwymi, często dramatycznymi losami rodziny Geyerów. Wśród obiektów ujętych w przewodniku znajduje się też Nowa Fabryka, obecnie rozległy kompleks handlowo-kulturalny znany łodzianom pod nazwą Ogrody Geyera.
Ważną częścią e-przewodnika jest ulica Czerwona, gdzie kiedyś znajdowały się wille Ryszarda i Emila Geyerów, a także budynki będące świadectwami dobroczynnej działalności fabrykantów.
Każdy obiekt w przestrzeni pozwalają odnaleźć mapki i elementy graficzne.
Przewodnik jest dostępny bezpłatnie na stronie: eprzewodnik.cmwl.pl.
Powstał w ramach projektu "Włókiennicze tkanki Łodzi" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci". (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ par/